Dokładnie 147 lat temu powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”!

Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? zostało założone 7 lutego 1867 r. we Lwowie i jest najstarszą polską organizacją patriotyczną, działającą nieprzerwanie od 147 lat.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że dzięki pracy i działalności sokolich działaczy upowszechniło się na ziemiach polskich harcerstwo. Ponadto sokoli działacze walnie przyczynili się do zwycięstwa w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 oraz trzech Powstań Śląskich. Sokoli mieli także swój udział w utworzeniu Błękitnej Armii – najlepiej wyszkolonej i uzbrojonej jednostce Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej. TG „Sokół” jest także pierwszą polską organizacją sportową, propagującą zdrowy styl życia w myśl hasła w zdrowym ciele zdrowy duch. Od początku istnienia Sokoli działacze walczyli W 1989 r. „Sokół” wznowił działalność w kraju (w tym czasie. Obecnie w Polsce i za granicą działa ponad 40 gniazd „Sokoła”, które dumnie kontynuują tradycję pierwszego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Z tej okazji redakcja portalu SokolstwoPolskie.pl składa wszystkim druhom w kraju i za granicą najserdeczniejsze życzenia.

CZOŁEM OJCZYŹNIE SZPONEM WROGOWI!

Sokolstwo Polskie

Zostaw komentarz

komentarzy