Działacze Sokoła Polskiego w Austrii odznaczeni!

Podczas wczorajszych uroczystości, jakie odbyły się w Sali „Emaus” przy Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu, siedmioro działaczy Sokoła Polskiego 1896 w Austrii otrzymało odznaczenia z rąk prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce Damiana Małeckiego.

Krystian Zieliński, Zdzisław Marciszewski i Grzegorz Mieszczak prezentują legitymacje

Nadanie odznaczeń poprzedziły wystąpienia wiceprezesa Światowej Federacji Sokoła (World Sokol Federation) Thomasa Frey-Materny, który przybliżył historię „Sokoła” czeskiego w Austrii oraz Damiana Małeckiego, który mówił o historii i obecnej działalności TG „Sokół” w Polsce i na świecie.

Podczas uroczystości siedmioro działaczek i działaczy Sokoła Polskiego 1896 w Austrii otrzymało Zaszczytną Odznakę Sokoła, najwyższe odznaczenie przyznawane przez ZTG „Sokół” w Polsce. Odznaczeni zostali: Krystian Zieliński, który był wieloletnim kierownikiem drużyny piłkarskiej, Grzegorz Mieszczak, który przez wiele lat pełnił funkcję kierownika sekcji tenisa stołowego i wielokrotnie reprezentował „Sokoła” w prowadzonej przez siebie drużynie oraz Zdzisław Marciszewski prowadzący sekcję siatkówki w Sokole Polskim w Austrii. Ponadto odznaczenia otrzymali Agnieszka Pikul, Małgorzata Krawczyk, Bogdan Zabdyr i Andrzej Michalski. Wszyscy odznaczeni mają za sobą co najmniej 10 lat działalności w stowarzyszeniu.

Zdzisław Marciszewski odbiera odznaczenie z rąk prezesa Damiana Małeckiego

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowisk patriotycznych z Wiednia m.in. Porozumienia Patriotyczno-Chrześcijańskiego oraz Klubu Gazety Polskiej z Wiednia. Portal wSokole.pl objął wydarzenie patronatem medialnym. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski 1896“ w Austrii.

„Sokół” w Austrii

Uczestnicy ceremonii odznaczeń

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski” w Wiedniu założono 15 lutego 1896 r. W 1925 r. polscy sokoli przyczynili się do powstania w Wiedniu pierwszej organizacji harcerskiej. W 1938 r. niemieckie władze nazistowskie zdelegalizowały gniazda „Sokoła” polskiego i czeskiego, a ich członków prześladowano.

Współczesne wiedeńskie gniazdo „Sokoła Polskiego 1896” wznowiło działalność 11 września 2000 r. Od 2004 r. gniazdo posiada nowy sztandar. Dzisiaj w ramach stowarzyszenia działają sekcje siatkówki i tenisa stołowego, które z powodzeniem rywalizują w swoich ligach z ich austriackimi odpowiednikami. Prezesem gniazda od powstania aż do dziś pozostaje druh Lech Krawczyk.

Zostaw komentarz

komentarzy