Jubileusz TG „Sokół” w Sanoku

W ostatnią sobotę gniazdo „Sokoła” w Sanoku obchodziło swój jubileusz 130-lecia powstania. W uroczystościach wziął udział dh Grzegorz Bielec, wiceprezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

Bronisław Kielar, prezes TG „Sokół” w Sanoku (pierwszy z prawej)

Po przyjęciu delegacji sokolich w „Domu Sokoła” nastąpiło przejście zgromadzonych pod pomnik patrona Sokolstwa Polskiego gen. Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono kwiaty. Następnie sokoli oraz zaproszeni goście wzięli udział w Mszy świętej w intencji „Sokoła” w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Po nabożeństwie korowód sokoli przemaszerował pod „Dom Sokoła”, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającej druhów zasłużonych dla „Sokoła” i Sanoka. Tablicę wmurowano na ścianie frontowej Domu Sokoła.

Pomnik „Sokoła” na ścianie budynku

Po pamiątkowych zdjęciach wraz z orkiestrą dętą zgromadzeni udali się do „Klubu Górnika”. Po odśpiewaniu hymnu sokolego i oficjalnym powitaniu przybyłych gości wręczono odznaczenia oraz nagrodzono zwycięzców konkursów. Następnie zebrani obejrzeli film z komentarzem pt.: »130-lecie sanockiego „Sokoła” – 1889-2019«. Po wystąpieniach gości odbyła się część artystyczna oraz dyskusje. Wśród wypowiedzi dominowały podziękowania oraz gratulacje tak wspaniałej działalności oraz pięknego jubileuszu, a także życzenia świętowania tychże w przyszłości. Szczególne wyrazy uznania kierowano na ręce dha prezesa Bronisława Kielara.

Współczesne logo gniazda sanockiego

Aktualnie Sanok jest jednym z wzorcowych gniazd, które nie tylko odzyskało swoją Sokolnię, ale również prowadzi żywą działalność historyczną, patriotyczną oraz sportową i rekreacyjną. Pozostaje życzyć kolejnego jubileuszu, który mamy nadzieję, odbędzie się w nie mniej okazałej oprawie.

Grzegorz Bielec

zdj. SokolSanok.pl

Zostaw komentarz

komentarzy