Honorowa Sokolica odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności!

Jak co roku sokoli fordońscy uczestniczyli w obchodach Bydgoskiego Marca 1981. W tym roku główne uroczystości, pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, zostały zorganizowane 19 marca 2017 r. Przybyli na nie liczni działacze opozycji demokratycznej oraz przedstawiciele solidarnościowych środowisk patriotycznych, posłowie i samorządowcy oraz ludzie nauki. Drugiego dnia obchodów prof. Alicja Grześkowiak, honorowa członkini TG „Sokół” Inowrocław-Mątwy, została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.

Alicja Grześkowiak i Andrzej Bogucki na uroczystości odznaczeń

?Wydarzenia bydgoskie odbiły się echem w krajach bloku wschodniego, a także zainteresowały opinie i władze państw zachodnich. Spotkały się również z interwencją papieża Jana Pawła II. O randze tych wydarzeń może świadczyć to, że weszły do podręczników historii Polski” ? przypomniała Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy?.

Krzyż Wolności i Solidarności

Prezes TG ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera został zaproszony na piękną uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, która odbyła się 20 marca 2017 r. w Sali Malinowej Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy. Pośród odznaczonych była Marszałek Senatu RP prof. dr hab. Alicja Grześkowiak, która jest członkiem honorowym Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Inowrocławiu ? Mątwach. Pani Grześkowiak mieszka w Toruniu, pochodzi ze Lwowa, stąd jej sentyment do Sokolstwa. Nadanie członkostwa honorowego odbyło się z inicjatywy zarządu TG ?Sokół? Inowrocław ? Mątwy, którego prezesem był Henryk Łada, wiceprezes ZTG ?Sokół? w Polsce.

„Podczas rozmowy z prof. Alicją Grześkowiak poinformowałem o obchodach 150-lecia Sokolstwa Polskiego i zapoznałem z programem sokolich obchodów. Pani Marszałek bardzo się ucieszyła, że tak wielu młodych obecnie włącza się w działalność sokolą” – mówi Andrzej Bogucki, prezes TG „Sokół” Bydgoszcz-Fordon.

Wręczenie odznaczeń

Wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, przyznanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. 33 osoby z różnych stron Polski, w tym dwie pośmiertnie, otrzymały postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności.

„W wolnej chwili miałem możliwość rozmowy z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem, przedstawiłem mu krótko stan badań historycznych nad dziejami sokolstwa, oraz zachęciłem go aby IPN dążył do zaplanowania programów badawczych w celu opracowania przeszłości Sokolstwa Polskiego szczególnie okresu 1939-1988. Dodam, że dr Jarosław Szarek doskonale orientuje się o przeszłości i teraźniejszości działań Sokolstwa Polskiego, życzył nam sokołom udanych obchodów 150-lecia Sokolstwa Polskiego” – dodaje Bogucki.

Po uroczystościach odbyło się w Sali Kolumnowej Hotelu Pod Orłem spotkanie towarzyskie odznaczonych i byłych opozycjonistów z przedstawicielami władz państwowych.

Andrzej Bogucki

Zostaw komentarz

komentarzy