Jubileusz 25-lecia Zbąszyńskiego „Sokoła”! [relacja]

Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? Zbąszyń ma długą i ciekawą historię. Sięga ona roku 1918, w którym to zrzeszało obywateli marzących o odzyskaniu niepodległość. Przekształceni w pododdział powstańczy brali udział w walkach Powstania Wielkopolskiego.

11041547_926777284030494_3261913736508369648_nUczestnicy obchodów

Marzenia o niepodległości

Aby odbudować Stowarzyszenie 9 stycznia 1921 r. odbyło się pierwsze zebranie Zarządu w niepodległej Polsce. Ówcześni druhowie ufundowali sztandar, będący symbolem ich zjednoczenia. W związku z wybuchem II wojny światowej Towarzystwo musiało zaprzestać swej działalności, aż do dnia 3 maja 1990 r. Wtedy to grupa działaczy postanowiła reaktywować Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Zbąszyń. Od tamtej decyzji minęło już 25 lat, dlatego też członkowie „Sokoła” chcieli uczcić ten jubileusz w szczególny sposób. Zdecydowali się kupić nowy sztandar.

?Sztandar jest symbolem, który łączy wszystkich członków. Jednoczy ich i wskazuje cel. Stary sztandar służył nam przez niemal sto lat. W czasie, w którym „Sokół” musiał zostać rozwiązany musiał być ukrywany przez co został mocno zniszczony? – mówił Bogusław Prętki, prezes TG „Sokół” Zbąszyń

Uroczystości odbyły się 1 sierpnia 2015 r. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu, podczas której został poświęcony nowy sztandar, a stary złożony na ręce burmistrza Zbąszynia Tomasza Kurasińskiego, a następnie oddany pod opiekę Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła. W uroczystościach wzięli udział również zaprzyjaźnieni druhowie z gniazd w Perkowie i Chrośnicy. Po Mszy wszyscy członkowie i sympatycy Stowarzyszenia zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie udali się korowodem prowadzonym przez Zbąszyńskich Koźlarzy na plażę w Łazienkach. Tam też odbyła się dalsza część uroczystości, a zaproszeni goście i przedstawiciele zaprzyjaźnionych Organizacji mogli złożyć gratulacje Towarzystwu za ich dotychczasową działalność. Dokonano też symbolicznego wbijania gwoździ przez prywatnych sponsorów sztandaru.

11846573_926782844029938_9103559221387533109_nUroczysty przemarsz przez Zbąszyń

Sztandar „Sokoła”

?Pomimo bardzo dużego zaangażowania członków naszego Towarzystwa zakup nowego sztandaru był dla nas bardzo kosztowny, więc znaleźliśmy kilku prywatnych sponsorów, którzy zechcieli wesprzeć naszą inicjatywę?- opowiadał prezes TG „Sokół”.

Wśród ofiarodawców znaleźli się Dorota i Mieczysław Dura, Elżbieta i Tomasz Jazdon, Joanna i Jan Kręcichwost, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Zbąszyniu, Renata i Ewelina Łakome, Jadwiga i Leszek Nowakowscy, Barbara i Bogusław Prętcy, Poseł Jakub Rutnicki, Kamila i Daniel Woźniak.

wbijanieWbijanie pamiątkowych gwoździ

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy Członkowie i goście udali się do namiotu na plaży na poczęstunek, gdzie mogli powspominać wydarzenia z 25 lat działalności Towarzystwa. Prezes TG „Sokół” zapytany o plany na dalsze lata odpowiedział

?Głównymi założeniami Organizacji zawsze były szerzenie kultury fizycznej w społeczeństwie, rozwijanie form aktywnego wypoczynku, szerzenie szacunku i miłości do Boga i Ojczyzny. W obecnych realiach zrzeszamy się, aby zacieśniać więzi społeczne wśród członków i ich rodzin poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu. Miejmy nadzieję, że takich jubileuszy będzie jeszcze wiele, a zbąszyńskich Sokołów będzie przybywać?- powiedział na zakończenie Prętki.

Ewelina Łakoma

Galeria zdjęć z uroczystości na facebooku

Zostaw komentarz

komentarzy