Koncert poświęcony ofiarom stanu wojennego odbył się 9 grudnia 2013 r. w Lublinie.
Wydarzenie zorganizowane przez TG SOKÓŁ w Lublinie poświęcone było ofiarom stanu wojennego, co miało swój wyraz w repertuarze pełnym wywrotowych, zaskakująco znów aktualnych treści. Zasłużona renoma wybitnego barda Andrzeja Kołakowskiego i talent Jarosława Konowałka zachęciły do przyjścia na koncert ponad 150 osób. Jest to już kolejna duża impreza zorganizowana przez lubelskie gniazdo „Sokoła”.
Na temat koncertu oraz działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lublinie dla portalu wMeritum.pl wypowiedział się druh Piotr Mazur.
Łukasz Pasim: Sądząc po reakcjach publiczności, koncert należy uznać za bardzo udany. Środowisko lubelskich organizacji przyczyniło się do realizacji niezwykłego wydarzenia.
Piotr Mazur: Zgadza się. Koncert Andrzeja Kołakowskiego i Jarosława Konowałka był kolejnym udanym przedsięwzięciem kulturalnym zorganizowanym przez nasze Towarzystwo, warto podkreślić że dzięki zaangażowaniu wszystkich podmiotów współorganizujących i patronujących owemu wydarzeniu bez wielkich sponsorów udało nam się zaprosić słuchaczy na koncert na który nie musieliśmy sprzedawać biletów. Tu trzeba podziękować lubelskim strukturom Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozowi Narodowo Radykalnemu i Solidarnym 2010, patronom medialnym, czyli redakcjom portali wMeritum.pl i Narodowcy.net oraz prof. Grzegorzowi Gładyszewskiemu (który własnym sumptem wydrukował nam plakaty) ? widać jak solidarne działanie przynosi efekty. Pełna sala jest dowodem że warto organizować takie wydarzenia.
Pan Andrzej Kołakowski należy do czołówki polskich bardów, wykonujących muzykę patriotyczną. Co łączy pana Andrzeja z Lublinem?
Piotr Mazur: Dla Andrzeja Kołakowskiego przyjazd do Lublina zwłaszcza przy takiej okazji wiąże się z wieloma wspomnieniami, bowiem ten gdański artysta jest absolwentem pedagogiki KUL, a w czasie studiów był organizatorem demonstracji antykomunistycznych w naszym mieście i zawsze bardzo chętnie, gdy jest okazja do Koziego Grodu przybywa.
Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Lublinie wciąż podejmuje nowe inicjatywy. Jakich przedsięwzięć możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Piotr Mazur: Wciąż wspieramy i promujemy działalność Klubu Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL, łączymy przedsięwzięcia sportowe z formacją ? już trwają przygotowania do III Ogólnopolskich Zawodów Strzeleckich o Puchar Żołnierzy Wyklętych. Zamierzamy zorganizować w przyszłym roku dwa rajdy, których bohaterami będą żołnierze narodowych formacji zbrojnych: Stanisław Brzuszek ps. ?Boruta? oraz Franciszek Przysiężniak ps. ?Ojciec Jan?. We współpracy z innymi organizacjami zamierzamy przeprowadzić akcję na rzecz propagowania kultu błogosławionej poznańskiej piątki, czyli pięciu wychowanków kolegium salezjańskiego w Poznaniu i konspiratorów Narodowej Organizacji Bojowej bestialsko zamordowanych przez Niemców wyniesionych na ołtarze przez Benedykta XVI. Ponadto 2 stycznia wraz szerokim spektrum lubelskich organizacji zapraszamy na obchody 75 rocznicy śmierci Romana Dmowskiego.
System Walki Wręcz „Haller”
Sokoli z Lublina zapraszają także do udziału w programie Polskiego System Walki Wręcz „Haller”, podczas którego odbędą się zajęcia z walki wręcz, taktyki interwencji oraz psychofizyki. Staż odbędzie się 11 stycznia 2014 w Lublinie w SP nr 7 ul. Plażowa 9, w godz. 10.00-16.00. Koszt 30 zł od osoby (płatność na miejscu). Zajęcia skierowane są do młodzież od 12 roku życia oraz dorosłych.
Źródło: