Majówka fordońskich „Sokołów”!

Sokoli fordońscy 14 maja 2016 r. wzięli udział w Majówce Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego. W XXIII edycji Majówki ?Południe Borów Tucholskich i Kociewie? uczestniczyli heraldycy, genealodzy, historycy, sokoli, krajoznawcy i dziennikarze.

DSC00288
Sokole znaki

Trasa przebiegała: Bydgoszcz ? Bysław ? Cekcynek ? Nowy Sumin ? Wierzchlas, Żur, Kamień w Leosi ? Świecie ? Topolno ? Bydgoszcz. Walory krajoznawcze i poznawcze trasy to m.in. miejsca przez które przechodzi bydgoski południk 18 E, kościół neogotycki w Bysławiu, Wierzchlas ? Rezerwat ?Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego?, Żur ? elektrownia, Leosia ? kamień świętego Wojciecha, Świecie – miasto o wyjątkowej historii i tradycji (rynek, zamek krzyżacki, stara fara, klasztor pobernardyński obecnie Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu nad Wisłą), Topolno – piękny kościół barokowy i pałac.

DSC00274

Trasa posiada dwa bardzo ważne aspekty związane z Sokolstwem Polskim. Pierwszy to miejscowość Żur ? wieś kociewska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego, w powiecie świeckim, w gminie Osie u ujścia Sobińskiej Strugi do Wdy. W tym miejscu powstała elektrownia Żur. Właśnie Profesor Druh Alfons Hoffmann, wychowanek Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Berlinie, był jednym z budowniczych elektrowni w Żurze oraz pionierem elektryfikacji województwa pomorskiego. Drugi ważny aspekt to Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pobernardyńskim klasztorku w Świeciu n. Wisłą. Jedna z tablic na tym pomniku poświęcona jest sokołom. Pomieszczony jest Znak Sokoła i napis: ?Na pamiątkę poległych ?Sokołów Miasta Świecia?.

Majówkę przygotował i poprowadził prezes Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno Genealogicznego Druh Paweł Bogdan Gąsiorowski, który jednocześnie jest wieloletnim członkiem TG ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera.

Andrzej Bogucki

Zostaw komentarz

komentarzy