Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie ostatnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych. Ten ból składam u stóp Boga i Polski(…) Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za jego wiarę święta, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne” – napisał Łukasz Ciepliński w grypsie do żony miesiąc przed egzekucją.

Cieplinski
Łukasz Ciepliński ps. „Pług”

Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci

W całym kraju działacze Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” włączają się w uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W Sanoku co roku odbywa się „Sanocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, w którym biorą udział okoliczne gniazda. Dużą popularnością cieszą się zawody strzeleckie w Lublinie, które w tym roku zachęciły do rywalizacji ponad 60 uczestników walczących w 4 konkurencjach, tj. pistolet i karabin sportowy oraz pistolet i karabin pneumatyczny.

Gościem honorowym wydarzenia był Aleksander Kuchcewicz, brat ppor. Stanisława Kuchcewicza ps. „Wiktor”, żołnierza NSZ i WiN, który walczył w oddziale dowodzonym przez Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Nie są to jednak jedyne wydarzenia,w których uczestniczyć będą druhowie „Sokoła”. W wielu miejscach w Polsce gniazda sokole włączają się w oficjalne obchody organizowane przez władze państwowe i samorządowe, dzięki temu przedstawicieli „Sokoła” w trakcie tych obchodów na pewno nie zabraknie.

IV Zarząd „WiN”

1 marca 1951 r. siedmiu członków niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zostało zabitych strzałem w tył głowy, byli to: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Inicjatywę ustawodawczą, ustanowienia  1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, podjął prezydent Lech Kaczyński. Stało się to na wniosek stowarzyszeń kombatanckich i niepodległościowych takich jak Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku obchody odbywają się w wielu miastach Polski, nie zabraknie na nich działaczy „Sokoła”.

dm

Zostaw komentarz

komentarzy