W wielkopolskich gniazdach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” obchodzono 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Zbąszyń
W niedzielę 29 grudnia w Zbąszyniu odsłonięto tablicę, na której znajdują się nazwiska księży wikariuszy, którzy 95 lat temu działali w Powstaniu Wielkopolskim. Hołd bohaterom sprzed 95 lat, oddali przedstawiciele duchowieństwa, władz powiatowych i gminnych oraz poczty sztandarowe i delegacje szkół, straży pożarnej oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zbąszyniu. Tablicę zamontowaną na ścianie frontowej kościoła, odsłonił burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński.
Bydgoszcz
W Bydgoszczy wspominano postać Sokoła i Powstańca Wielkopolskiego – Feliksa Chełminiaka
W kontekście Powstania Wielkopolskiego wiele uwagi poświęca się bohaterskim dowódcom. Sukces tego zrywu niepodległościowego to jednak także walka szeregowych powstańców. Dotarliśmy do wspomnień Feliksa Chełminiaka, który w noc sylwestrową z roku 1918 na 1919 zdobywał kcyński dworzec.
W jednej z poznańskich bibliotek znaleźć można relacje Feliksa Chełminiaka z Powstania Wielkopolskiego. Urodził się on 26 czerwca 1897 roku. W latach 1905-1906 uczestniczył jako uczeń w strajku szkolnym, przeciwko działaniom okupującym Kcynię Niemcom. Działał także w Towarzystwie Gimnastycznym ,,Sokół?. W 1916 roku został zaciągnięty do służby w niemieckiej armii, wówczas trwała I wojna światowa. Po wybuchu rewolucji, która objęła także wojsko niemieckie powrócił do Kcyni ? w listopadzie 1918 roku. Wraz z kilkoma osobami organizował tam działającą w konspiracji partyzantkę.
– Zostałem wyznaczony jako dowódca oddziału, który sam zebrałem. Odebraliśmy Niemcom wszelką broń. Za czyny te byłem ścigany przez dowódcę kompani Grenzchultzu Freiherra v. Grolf. Wydano rozkaz aresztowania mnie i brata Stanisława. Przeprowadzono rewizję w domu, z którego musiałem zbiec do Poznania ? czytamy w relacji Feliksa Chełminiaka.
W Poznaniu zgłosił się do polskiej Rady Ludowej. ? W dniu 31.12.1918 r. wróciłem do Kcyni, na wezwanie komendanta Pietrzykowskiego, natychmiast rozpocząłem organizowanie kompanii powstańczej. W dniu tym, o godzinie 12-tej walecznie odebraliśmy miasto Kcynię oraz dworzec i rozbroiliśmy kompanie Grenzchutzu, zdobywając dwie armaty ? relacjonuje Chełminiak. Uczestniczył on później także w walkach pod Szubinem w pierwszych dniach stycznia 1919 roku, w walkach pod Nakłem oraz bitwach o wioski: Iwno, Gromadno, Ludwikowo, Sipiory, Smogulec I Kowalewo.
– W walkach o wioskę Gromadno zostałem rany i w dniu 3.2.1919 r. zostałem przewieziony szpitala w Kcyni, stamtąd do szpitala w Poznaniu – Na tym udział Feliksa Chełminiaka w Powstaniu Wielkopolskim dobiegł końca.
Bukówiec Górny
W Bukówcu Górnym miejscowe gniazdo „Sokoła” wraz z Zespołem Szkół im. ks. T. Kurpisza zorganizowało 6 stycznia 2014 r. koncert w wykonaniu zespołów szkolnych oraz kapeli Manugi na sali WDK w Bukówcu Górnym. W uroczystościach 95. rocznicy przyłączenia się miejscowości do zwycięskiego powstania uczestniczyło około 200 osób. Wcześniej, o godz. 8.00 miała miejsce uroczysta Msza św., z udziałem pocztów sztandarowych oraz składaniem kwiatów pod tablicami powstańców i na grobach poległych.
Źródło: