Odsłonięcie muralu w Perkowie!

Z okazji 100. rocznicy powstania TG „Sokół” w Perkowie (powiat wolsztyński) odsłonięty zostanie okolicznościowy mural przedstawiający druha TG „Sokół”.

Uroczystość będzie częścią tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w gminie Przemęt. Obchody rozpocznie uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie. Następnie o 12.00 uczestnicy uroczystości przemaszerują na rynek im. ks. Mojżykiewicza w Przemęcie, gdzie będzie miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów. Kilkadziesiąt minut później w Perkowie odsłonięty zostanie mural.

Historia
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Perkowie powstało 6 marca 1923 r. Poświęcenie sztandaru sokołów z Perkowa miało miejsce 24 sierpnia 1924. Po wybuchu II wojny światowej „Sokół” został rozwiązany. Sztandar udało się zachować. Do czasów obecnych prawie nikt nie pamiętał o istnieniu takiej organizacji w Perkowie. Nie doszło też do odtworzenia „Sokoła” po 1990 r., kiedy to reaktywowało się wiele innych gniazd sokolich w całej Polsce. Pomysł ponownego utworzenia „Sokoła” w Perkowie zrodził się w 89. rocznicę jego powstania.

Zostaw komentarz

komentarzy