Odsłonięcie tablicy poświęconej TG „Sokół” w Rzeszowie!

W najbliższą sobotę, 18 września br. na budynku Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej TG „Sokół” w Rzeszowie.

Tablica została na budynku pierwotnie zamontowana w 1911 r. Następnie w 1947 r. decyzją władz PRL została zdemontowana. Odtworzona w 2021 r. z okazji 135-rocznicy powstania TG „Sokół” w Rzeszowie staraniem władz Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce oraz działaczy reaktywowanego w 2000 r. TG „Sokół” w Rzeszowie. Projekt tablicy powstał w porozumieniu z władzami Teatru oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Fundatorem tablicy jest Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, druh Andrzej Nowakowski, druh dr Grzegorz Bielec – prezes TG „Sokół” w Rzeszowie oraz gniazdo TG „Sokół” w Zakopanem. W trakcie uroczystości wysokie odznaczenia państwowe i wyróżnienia sokole odbiorą członkowie obecnego gniazda TG „Sokół” w Rzeszowie oraz osoby zasłużone dla ruchu sokolego na Podkarpaciu.

Program uroczystości:

10.00 Msza św. w kościele Farnym,
11.15 – Powitanie zgromadzonych gości,
– Odsłonięcie wmurowanej repliki tablicy przed budynkiem TG „Sokół” (obecnie Teatr im. W. Siemaszkowej) przy ul. Sokoła,
11.25 Okolicznościowe przemówienia,
11.30 Przejście delegacji i zaproszonych gości do gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego,
11.45 Wręczenie odznaczeń państwowych.

Dawna Sokolnia w Rzeszowie, obecnie Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Zostaw komentarz

komentarzy