Odszedł Jan Ambroży, wieloletni prezes TG „Sokół” w Bukownicy

W środę 8 sierpnia 2018 r. w wieku 62 lat, zmarł w Ostrzeszowie zacny i zasłużony druh oraz przyjaciel, a także wieloletni prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Bukownicy. Pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbędzie się o godz. 12.00 w sobotę 11 sierpnia 2018 r.

Jan Ambroży (1956-2018)

Jan Ambroży (1956-2018)

Odszedł zasłużony aktywny, społeczny i oddany działacz Sokolstwa Polskiego, jak również regionalny działacz samorządowy. Ze śmiercią druha Jana wielkie straty poniosło Sokolstwo Polskie, a także społeczność Bukownicy i powiatu ostrzeszowskiego. Druh Jan Ambroży był wieloletnim zasłużonym ogólnopolskim działaczem Sokolstwa Polskiego.

Przyszły prezes TG „Sokół” w Bukownicy im. Jana Pawła II urodził się w 1956 r. w Ostrzeszowie,. Posiadał wykształcenie średnie techniczne. W 1995 r. wstąpił do TG „Sokół” w Bukownicy, został na wiele lat aktywnym działaczem i do śmierci prezesem tego bardzo prężnie działającego Gniazda. Z jego inicjatywy zarząd „Sokoła” w Bukownicy organizował liczne zawody sokole i sportowe, najważniejsze to ogólnopolskie Biegi Sokoła i Wyścigi Rowerowe Górali. Ponadto sokoli gniazda w Bukownicy uprawiali następujące dyscypliny sportowe: kolarstwo, tenis stołowy, aerobik, gimnastykę i strzelectwo. Szczególnie pielęgnował pamięć o sokołach i powstańcach wielkopolskich, prowadził działalność wychowawczo patriotyczną. Przeszło dwadzieścia lat, wspólnie z sokołami w Bukownicy, organizowano Ogólnopolskie Biegi „Sokoła” w Bukownicy (w 2005 r. bieg przyjął imię Jana Pawła II) oraz kilkanaście Wyścigów Rowerowych „Górali” w Bukownicy. Kierował i organizował, wspólnie z członkami gniazda, rajdy rowerowe, pokazy gimnastyczne, strzelanie do Złotej Tarczy „Sokoła”, prowadził działalność kulturalną (np. w 2004 r wydano płytę pt. „Polskie Kolędowanie”). Walne zebranie TG „Sokół” Bukownica w dniu 25.03.2006 r. podjęło uchwałę i przyjęło imię Jana Pawła II.

Najmłodsi uczestnicy Biegu Sokoła w Bukownicy

Dh Jan Ambroży był wieloletnim członkiem zarządu Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce i Dzielnicy Wielkopolskiej ZTG „Sokół”. Był też działaczem Ochotniczej Straży Pożarnej, Kółka Rolniczego i Ludowego Zespołu Sportowego w Bukownicy. Dh Jan Ambroży aktywnie uczestniczył w życiu ZTG „Sokół” w Polsce, m. in. brał udział z Gniazdem w IX. Zlocie Sokolstwa Polskiego – Bydgoszcz 2000 i X. Zlocie Sokolstwa Polskiego Bydgoszcz 2006. Sokoli z Bukownicy co roku pielgrzymowali na Jasną Górę razem z Pielgrzymką Biegową na trasie Ostrzeszów-Częstochowa. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bukownicy 20 października 2012 r. obchodziło 90. rocznicę założenia. Na zakończenie Mszy Św. prezes Jan Ambroży złożył akt powierzenia tamtejszych „Sokołów” Maryi. Druh Ambroży był zawsze wierny sokolim hasłom Bóg – Honor – Ojczyzna oraz w zdrowym ciele zdrowy duch. Świadczył o tym sztandarowy wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus w koronie otoczony hasłem „Królowo Korony Polskiej – módl się za nami”. Pięknie wykazane świadectwo obrony Wiary, wierności Kościołowi Katolickiemu, niepodległości Rzeczpospolitej, honorowi Sokolstwa Polskiego.

W trakcie wyścigów rowerowych. Druh Jan Ambroży stoi drugi od lewej.

Druh Jan Ambroży był wielokrotnie wyróżniany. Należał do ścisłej czołówki przywódców Sokolstwa Polskiego. Dlatego został odznaczony Ryngrafem Rycerza Zakonu Rycerskiego ZTG ”Sokół”, Zaszczytną Odznaką Sokoła – został wpisany do Złotej Karty Sokolstwa Polskiego, posiadał liczne dyplomy i wyróżnienia.

Andrzej Bogucki
prezes TG „Sokół” II Bydgoszcz Fordon im. gen. Józefa Hallera
Bydgoszcz, 9 sierpnia 2018 r.

 

Foto.: grabownadprosna.com.pl rc.pl

Zostaw komentarz

komentarzy