Odszedł zasłużony działacz sokoli druh Wacław Baczyński

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci druha Wacława Baczyńskiego, Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Częstochowie oraz zasłużonego działacza Związku Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? w Polsce. Druh Wacław Baczyński poświęcił całe swoje uczciwe i pracowite życie dla Sokolstwa Polskiego. Przez całe swoje życie traktował pracę patriotyczną i sportową jako służbę, w myśl hasła ?w zdrowym ciele zdrowy duch? oraz ?Bóg ? Honor ? Ojczyzna?.

Dh Wacław Baczyński (1935-2014)

Wspomnienie
Dh Wacław Baczyński urodził się 18.10.1935 r. we Lwowie, posiadał wykształcenie wyższe, pracował pełniąc stanowisko starszego wykładowcy Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 1993 r. był członkiem i aktywnym prezesem Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Częstochowie oraz członkiem władz Związku Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? w Polsce. W 2012 r. został wybrany naczelnikiem wyszkolenia sportowego. W Towarzystwie Gimnastycznym ?Sokół? w Częstochowie dla młodzieży społecznie prowadził sekcję akrobatyczno-gimnastyczną. Pełnił wiele funkcji w innych organizacjach i instytucjach. Zorganizował liczne imprezy sokole i sportowe, również o zasięgu ogólnopolskim m. in. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski ZTG ?Sokół? w Polsce w Tenisie Stołowym. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS), którego był członkiem, pełnił funkcję radnego Rady Miasta Częstochowy. Był najstarszym częstochowskim radnym, związanym z Wydziałem Pedagogicznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie pracował w Instytucie Kultury Fizycznej. Należał do bardzo aktywnych działaczy honorowych i społecznych Częstochowy. Działał w czterech komisjach stałych Rady Miasta (wiceprzewodniczący Komisji Praworządności i Samorządu, członek Komisji Kultury Sportu i Turystyki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska oraz Edukacji).  Na pobyt stały wyjechał ze Lwowa w 1988 r. i osiedlił się w Polsce. Dopisało mu sporo szczęścia, bo w tym czasie nie było to proste. Jemu się udało. Osiedlił się w Częstochowie dlatego, że matka jego żony już wcześniej przybyła tu i wykupiła mieszkanie gdzie od razu się wprowadził ze swoją rodziną.

czestochowa

Druh Wacław Baczyński (pierwszy z lewej) podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym w 2013 r.

Po odwilży, czyli po transformacji ustrojowej w roku 1989, kiedy można było się już zrzeszać, postanowił z osobami, które pochodzą z Lwowa i Kresów Wschodnich, założyć Towarzystwo. Pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Częstochowie. Działał na rzecz zachowania dziedzictwa kulturalnego i historycznego Lwowa i byłych Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Najlepszym przykładem jest to, że udało się z jego inicjatywy  w Częstochowie odsłonić Pomnik Orląt Lwowskich na Placu o tej samej nazwie w dzielnicy Raków. W Częstochowie w ostatnich latach był organizatorem pięćdziesięciu konwojów z żywnością i odzieżą dla Polaków z Polesia, Wołynia, Podola i Pokucia.  Mieszkając we Lwowie był dyrektorem Kombinatu Sportowego. W 2012 r. wspominał w Gazecie Wyborczej, że miał okazję w tym czasie poznać ciekawe osoby, między innymi radzieckich astronautów.  ?[?] – Ogromne hale, hotel, stadion…. Przy tym ?pałacu sportów? wybudowałem jedno z najbardziej nowoczesnych centrów odnowy biologicznej, dlatego ci astronauci tam przyjeżdżali. Jednocześnie wykonywali we Lwowie kontrole przyrządów i wyposażenie statków kosmicznych, które były produkowane w różnych utajnionych zakładach przemysłowych. Oficjalnie robiono w nich wózki dziecięce, sprzęt AGD itp. W trakcie sprawdzania zamówień, kosmonauci korzystali przy okazji z odnowy biologicznej, treningów kondycyjnych na halach sportowych w ośrodku, w którym byłem dyrektorem. Byli wśród nich Tiereszkova, Titov, Bieregovoj oraz Sebastianov. Są to nazwiska bardzo znane w astronautyce, przykładowo był drugim po Gagarinie, który poleciał w kosmos [?]?. Dh Wacław Baczyński miał żonę Helenę i dorosłego syna Edwarda. Jego  zainteresowania to: historia, numizmatyka, sport, rekreacja i turystyka.  Dh W. Baczyński posiadał wiele wyróżnień i odznaczeń. Został odznaczony:  Złotym Krzyżem Zasługi RP, Złotym Medalem Zasługi dla Sokolstwa Polskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, honorową odznaką „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Częstochowskiego” i tytułem Honorowego Wolontariusza. Podczas miejskich uroczystości z okazji Święta Niepodległości w 2012 r. przyznano Mu wyróżnienie ?Tym co służą Miastu i Ojczyźnie?. W 2004 r. został odznaczony ?Zaszczytną Odznaką Sokolą? i wpisany do ?Złotej Karty Sokolstwa Polskiego?. Zmarł 29.03.2014 r.

Andrzej Bogucki

Źródło:

http://sokol-cinsp.blogspot.com/2014/01/2014.html

Zostaw komentarz

komentarzy