Pierwszy Pomnik Sokoła stanął w Perkowie!

Świadkami wyjątkowej uroczystości byli uczestnicy uroczystości w Perkowie 27 maja 2017 r., gdzie kilka minut po 15.00 odsłonięty został pierwszy w Polsce Pomnik Sokoła – drewniana rzeźba działacza Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” trzymającego sztandar. Uroczystość wpisała się w ogólnopolskie obchody 150-lecia Sokolstwa Polskiego. Tego wyjątkowego dnia w Perkowie spotkali się przedstawiciele gniazd sokolich z Leszna, Zbąszynia, Poznania, Zgierza, Wysocka Wielkiego oraz Bukówca Górnego. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych władz samorządowych.


Moment odsłonięcia pomnika

Pierwszy taki pomnik

Uroczystego zdjęcia wstęgi dokonał druh prezes TG „Sokół” Perkowo Adam Skorupiński w towarzystwie sekretarza gniazda. Wcześniej przemawiali m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz sam prezes TG „Sokół” Perkowo druh Adam Skorupiński. Po poświęceniu pomnika o zabranie głosu poproszony został również druh Damian Małecki z pobliskiego gniazda TG „Sokół” w Lesznie. Po odsłonięciu rzeźby delegacje złożyły kwiaty, wśród nich znaleźli się przedstawiciele gmin partnerskich z zagranicy, którzy towarzyszyli władzom Gminy Przemęt.

Poczty sztandarowe biorące udział w uroczystościach

Uroczysty przemarsz

Po oficjalnych przemówieniach pod Pomnikiem Sokoła zebrani wzięli udział w uroczystym pochodzie na salę wiejską, gdzie na pobliskim korcie ustawiony został ołtarz. Widowiskowy pochód prowadziły mażoretki, za którymi podążała orkiestra dęta. Uroczystą Mszę św. odprawił wikariusz miejscowej parafii ks. Wojciech Lisek z pobliskiego Przemętu. Po nabożeństwie na ręce druha prezesa Skorupińskiego zostały złożone listy gratulacyjne przez zaproszonych gości, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń oraz przedstawicieli przybyłych na uroczystość gniazd.

Spotkanie uświetniły występy mażoretek, pary tanecznej oraz dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej. Wszyscy zebrani mogli wziąć także udział w trwającym z tej okazji festynie, który nie skończył się aż do późnego wieczora. Obchody cieszyły się ogromną popularnością, zarówno wśród mieszkańców, jak i delegacji sokolich.

dm

Zostaw komentarz

komentarzy