Poczta Polska wyemituje znaczek poświęcony 100-leciu ZTG „Sokół” w Polsce!

Jak poinformował na swoim profilu poseł Bartłomiej Wróblewski Poczta Polska przychyliła się do jego prośby o wyemitowanie znaczka upamiętniającego 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Emisja przewidziana jest w 2019 r. w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

Nie jest jeszcze pewne, jak będzie wyglądał znaczek z motywem „Sokoła”

To jednak nie jedyne zasługi posła Bartłomieja Wróblewskiego dla „Sokołem”. Przed rokiem, dzięki jego wsparciu, 10 lutego 2017 r. w obecności przedstawicieli „Sokoła” Sejm uczcił 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Sejm |RP przyjął okolicznościową uchwałę.

Ćwiczenia gniazda w Katowicach, lata 30-ste XX wieku

Uchwała Sejmu RP

„U podstaw założonego we Lwowie 7 lutego 1867 r. Towarzystwa był rozwój i popularyzacja polskiego sportu. Z biegiem czasu Towarzystwo przyjęło także charakter niepodległościowy i patriotyczny” – głosiła przyjęta przez aklamację uchwała. Przypomniano w niej, że działacze „Sokoła” brali udział w walkach powstańczych oraz działaniach wojennych, m.in. byli żołnierzami Legionów Polskich, Błękitnej Armii dowodzonej przez gen. Hallera, a także w powstaniu wielkopolskim i powstaniach śląskich. W uchwale napisano także, że członkowie „Sokoła” po wojnie przyczynili się do powstania wielu klubów sportowych, wśród których dużą część stanowiły sekcje kobiece. „Odegrali dużą rolę w powstaniu Związku Harcerstwa Polskiego udzielając wsparcia kadrowego, organizacyjnego i materialnego. Członkami honorowymi „Sokoła” byli Ignacy Jan Paderewski i Jan Paweł II” – podkreślono. W uchwale zwrócono uwagę, że po II wojnie światowej komunistyczne władze wielokrotnie odmawiały rejestracji stowarzyszenia, dlatego działało poza granicami Polski. Wznowiło działalność zaraz po upadku komunizmu w 1989 r., prowadząc działalność wychowawczą, sportową, kulturalną i proobronną w Polsce i za granicą. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wyraża szacunek dla wszystkich działaczy Sokolstwa Polskiego, którzy przyczynili się do wychowania wielu pokoleń polskiej młodzieży w duchu patriotyzmu i postaw obywatelskich” – głosiła uchwała.

7 lutego 1867 r., we Lwowie powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, czyli polska organizacja młodzieżowa, patriotyczna i sportowa. Największy rozkwit organizacji sokolich odnotowano w latach międzywojennych. W czasie II wojny światowej członkowie TG „Sokół” brali udział w walkach na wszystkich frontach. Po II wojnie światowej Towarzystwa działały tylko na emigracji w Anglii, Francji i USA. Pierwsze TG „Sokół” w kraju odrodziły się w 1989 roku w Warszawie, Inowrocławiu, Gniewkowie, Bydgoszczy i Poznaniu.

 

Źródło: PAP, Bartłomiej Wróblewski

Zostaw komentarz

komentarzy