W 100-lecie odzyskania Niepodległości w Warszawie i Głogowie przypomną postać generała Józefa Hallera oraz przejazd Błękitnej Armii. Na uroczystościach w Warszawie ZTG „Sokół” w Polsce reprezentowany będzie przez druha Zbigniewa Okorskiego. Natomiast w piątek 20 kwietnia w Głogowie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca przejazd Armii Hallera przez miasto. W Głogowie Związek reprezentował będzie druh prezes Damian Małecki.
Głogów
W nocy 20 kwietnia 1919 roku wjechał na dworzec kolejowy w Głogowie pierwszy transport Armii Polskiej we Francji. W jednym z wagonów znajdował się jej dowódca, gen. Józef Haller. Nazywana od koloru mundurów „Błękitną Armią” formacja przejeżdżała przez Głogów do końca czerwca 1919 roku. Ochotnicza Armia Polska powołana do życia dekretem prezydenta Republiki Francuskiej, z inicjatywy Komitetu Narodowego Polskiego, liczyła ok. 70 tysięcy żołnierzy w oddziałach piechoty, kawalerii, czołgów i lotnictwa. Odziały te stały się najlepiej wyszkoloną i uzbrojoną częścią siły zbrojnej, odzyskującej po 123 latach niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Plan uroczystości:
20 kwietnia 2018 r. (piątek)
9.00 – seans filmowy „Błękitna Armia 1917-1919”. Sala kinowa w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie.
12.00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na głogowskim dworcu kolejowym.
16.00 – wykład „Fenomen Armii Gen. Hallera” dr. Rafała Sierchuły (IPN Poznań). Sala konferencyjna w Muzeum Archeologiczno Historycznym w Głogowie.
20 kwietnia – 6 maja 2018 r. – wystawa plenerowa „Armia Błękitna. W walkach o niepodległość Polski 1917-1920”. Sukiennice na głogowskim Rynku.
Warszawa
99 lat temu entuzjastycznie witany przybył do Warszawy gen. Józef Haller., któremu nadano tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i przypomnienia roli Generała w walce o Niepodległość i utrzymanie polskich granic organizatorzy przygotowali tę uroczystość.
Uroczystości odbędą się w sobotę 21 kwietnia 2018 r. o godz. 12.00 przy tablicy pamiątkowej na Pl. Hallera w Warszawie z udziałem wojska i Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Zaprezentowana zostanie wystawa „Błękitna Armia w I wojnie światowej i walce o polskie granice” przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową.
Druga część uroczystości rozpocznie się o godz. 14.00 w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ, gdzie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Błękitna Armia 1917-1919” przygotowanego przez Centralną Bibliotekę Wojskową. W dalszej części przewidziany jest koncert zespołu Piotra Rafałko i wystawa prac artysty.
Źródło:
Wydarzenie na facebooku
niepodlegla.gov.pl