Program Klub 2020 za nami!

W 2020 r. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł ze środków Programu Klub Ministerstwa Sportu. Środki zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu dla sekcji gimnastycznych prowadzonych przez druha Grzegorza Bielca, wiceprezesa ZTG „Sokół” w Polsce.

Między innymi dzięki zakupionemu sprzętowi podopieczni dra Grzegorza Bielca mogli przygotować się do imprez sezonu 2020 w fitnessie gimnastycznym godnie reprezentując „Sokoła” w: Międzynarodowych Mistrzostwach Polski federacji WBBF-WFF, VI Ogólnopolskich Debiutach Fitness, VIII Mistrzostwach Polski Fit Kids, Mistrzostwach Europy połączonych (z racji sytuacji epidemicznej) z Grand Prix Polski. Sokoli zdobyli szereg sukcesów w tychże imprezach na wszystkich szczeblach szkolenia (młodzik, junior, 18+), a wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują:

 1. Maksymilian Stalec – Mistrz Europy 2020 solo 17+, 2gi Wicemistrz Europy 2020 w kategorii duet, Mistrz Polski solo 17+ dwóch federacji fitness 2020, złoty i brązowy medalista Mistrzostw Polski dwóch federacji fitness 2020 w kategorii duet.
 2. Małgorzata Król – złota medalistka Mistrzostw Polski WBBF-WFF 2020 kat. aerobic-fitness performance woman 18+ (wychowanka TG „SOKÓŁ” Rzeszów – tymczasowo w barwach KU-AZS Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, studentka 3 roku tejże uczelni).
 3. Amelia Traciak  – IV m. w Mistrzostwach Europy, Mistrzyni Polski Fitness 2020 kat. 17+.
 4. Julia Sycz – IV m. w Mistrzostwach Europy, Wicemistrzyni Polski 2020 kat <14.
 5. Weronika Pastuła – Mistrzyni Europy 2020 solo <11, 2ga Wicemistrzyni Europy 2020 w kategorii duet, Mistrzyni i 2ga Wicemistrzyni Polski solo <11 dwóch federacji fitness 2020, złota i brązowa medalistka Mistrzostw Polski dwóch federacji fitness 2020 w kategorii duet.
 6. Kinga Ożóg – IV m. w Mistrzostwach Europy, Wicemistrzyni Polski 2020 <15.
 7. Aleksandra Górska – Podwójna Wicemistrzyni Polski 2020 kat. duet i formacje.
 8. Liliana Polechońska – Potrójna Wicemistrzyni Polski 2020 kat. formacje, trio i duet.
 9. Klaudia Kopiec – Podwójna Wicemistrzyni Polski 2020 kat. trio i formacje.
 10. Sara Górska – Wicemistrzyni Polski 2020 kat. trio i formacje.
 11. Antonina Samuś – Wicemistrzyni Polski 2020 kat. <9 lat.

Zajęcia prowadzone były w poszczególnych sekcjach, w 4 grupach zaawansowania dzieci od 7 do 16 lat. Szkoleniem objętych było 45 dzieci i młodzieży prowadzonych z wykorzystaniem sprzętu współfinansowanego zadaniem. Tak jak w roku 2019 zajęcia gimnastyczne dla dwóch sekcji (akrobatyki i gimnastyki sportowej) prowadził dr Grzegorz Bielec. W okresie od 1 lutego do 30 maja zajęcia nie odbywały się z powodu pandemii lub odbywały się online. Okres pandemiczny wpłynął na częstotliwość i miejsce prowadzonych zajęć. Od 26 września 2020 r. zajęcia odbywały się w dni powszednie w nowej siedzibie „Sokoła” w Rzeszowie w Centrum Handlowym Europa 2 we wtorek i czwartek w godz. 17.00-20.30 oraz w sobotę w godz. 10.00-12.00.

Nowa siedziba mieści się ok. 500 m. od swojej pierwotnej siedziby – obecnie Teatr im. W. Siemaszkowej. Znajdująca się na 2 piętrze przestrzeń składa się z 3 sal gimnastycznych, posiada pełnowymiarową salę do fitnessu, salę skoków akrobatycznych z rozmieszczoną tam ścieżką AirTrack (zakupioną za środki z Programu Klub 2019) oraz salę do akrobatyki powietrznej. Dzięki zakupionemu sprzętowi obiekt przez cały rok stoi otworem dla wszystkich gniazd należących do Związku, które pragną zorganizować dla swoich członków warsztaty, szkolenia i ćwiczenia gimnastyczne oraz akrobatyczne. Mamy nadzieję, że od 2021 r. obiekt stanowił będzie ważną część działalności sokolej na mapie Polski, nawiązując swoim wizerunkiem i wystrojem do chlubnych działań Sokolstwa Polskiego na polu krzewienia kultury fizycznej i patriotyzmu w Rzeszowie.

W związku z zakończeniem realizacji zadania na kanale ZTG „Sokół” w Polsce na youtube.com umieszczone zostały dwa filmy instruktażowe z zajęć prowadzonych przez druha Grzegorza. W związku z sukcesami tegoż Towarzystwa oraz coraz większym zainteresowaniem naszych gniazd włączeniem się do rywalizacji Fit Kids (udział w zawodach i zgrupowaniu szkoleniowym Zakopane 10-16.01.2020, zapowiedziało gniazdo TG „Sokół” z Brodnicy) w sezonie 2021. Planowane jest rozszerzenie szkoleń na kolejne stowarzyszenia „Sokoła” zrzeszone w ZTG „Sokół” w Polsce. Filmy instruktażowe zrealizowane podczas zajęć w trakcie trwania programu – po opracowaniu metodycznym i opatrzeniu komentarzem dra Bielca – są sukcesywnie dołączane do biblioteki kanału ZTG „Sokół” w Polsce.  Filmy można obejrzeć tutaj.

Zostaw komentarz

komentarzy