Bywa, że słowa wypowiedziane w przeszłości mają większą moc w przyszłości. Takiego znaczenia nabierają wypowiedzi Feliksa Pietrowicza, założyciela TG „Sokół” w Chicago (USA) w 1887 roku, dla którego Sokolstwo Polskie było nie tylko najświetniejszą organizacją patriotyczną, ale także nauczycielką życia.
Aby cele osiągnąć, bądź jak najlepiej przygotowany. Pamiętaj, że nie masz iść na zgubę – masz iść po zwycięstwo!
Komu jest na świecie źle – sam temu jest winien. Świat nie jest chodzącą dobrocią, bo go złym uczynili źli ludzie, przed którymi trzeba umieć się bronić. Jeszcze więcej jest ludzi tak zarozumiałych, że los bliźnich zgoła ich nie obchodzi. Trzeba umieć żyć, nie licząc na takich. Rozumieją te bolesne prawdy Sokoli i oni to postanowili do istniejących od tysięcy lat warunków odpowiednio się przystosować.
Nie masz odwagi, boisz się ludzi czy świata – ucz się obcowania z innymi w Sokolstwie. Tu wzmocnisz siłę woli, zahartujesz charakter. Tu ci powiedzą, jak zwyciężać mamy!
Podwójnie traci, kto się łudzi, że od innych coś mu się należy. Ten wszystko ma, który na nikim nie polega, a sam decyduje o sobie.
Jeśli w latach naiwnej wiary w ludzi coś ci sąsiedzi zabrali, nie płacz przed innymi, bo się nie zlitują i tylko w pogardzie mieć cię będą. Stań po męsku – najpierw przygotuj się, a potem odbierz sam wszystko, co twoje.
Jeśli ci nie wolno tworzyć wojska regularnego – twórz wojsko amatorskie. Spać z karabelą czy karabinem pod poduszką to za mało – trzeba mieć bronią sprawnie władać. I trzeba mieć czaty tak rozstawione, aby ten, co na cię niespodziewanie naskoczy, poniósł klęskę zasłużoną.
Nie masz siły władać bronią – ćwicz się, gimnastykuj, aż nabierzesz sił. Nie umiesz w życiu dać sobie rady, sprytniejsi cię prześcigają – ćwicz się, gimnastykuj aż rozwiniesz spryt! Po to stworzono Sokolstwo. Ono cię przygotuje do życia w czasie wojny czy pokoju.
Rozwijać nam trzeba siły indywidualne, następnie siły indywidualne skupiać w siłę masową – wtedy będzie potęga, wtedy będzie i znaczenie.
W rozsypce to już tylko odwrót – w odwrocie tylko klęska.
W wojnie czy pokoju naprzód możemy iść jedynie z tymi, gdzie siła zbiorowa siły indywidualnej głównym jest celem. Takimi są Sokoli i z takimi jest nasze indywidualne i wspólne zwycięstwo!
Ideologia sokolska posuwa się po linii pełnego realizmu. Jeśliś słaby, musisz to sobie w oczy powiedzieć. Musisz przestać okłamywać siebie samego. Gdy to uczynisz – przedsięweźmiesz kroki, aby stać się mocniejszym.
*Fragmenty pochodzą z opracowania A.L. Waldo, Sokolstwo. Przednia Straż Narodu: dzieje idei i organizacji w Ameryce, Pittsburgh 1953, t. 1, s. 311.