Promocja książki Damiana Małeckiego

Pełnym sukcesem okazała się promocja książki Damiana Małeckiego, prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, pt. „Szkoła życia. Mieczysław Opatrny 1893-1939”. Promocja publikacji zbiegła się z 80. rocznicą niemieckiej egzekucji w ramach Operacji Tannenberg, której ofiarą padło 20 Polaków z Leszna, w tym bohater opracowania dr Mieczysław Opatrny. W spotkaniu autorskim, które odbyło się w budynku ratuszu w Lesznie udział wzięło szereg znanych i szanowanych postaci życia publicznego w Lesznie i regionie leszczyńskim.

Książka od Nowego Roku będzie nieodpłatnie dostępna w ramach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej

W promocji wzięła udział rodzina Mieczysława Opatrnego, w tym jego córka Grażyna Opatrny-Janusz z mężem Edwardem oraz synem Leszkiem Januszem. Ponadto obecni byli wiceprezydent Miasta Leszna Piotr Jóźwiak, pomysłodawca serii Cives Nostri, w ramach której wydana została publikacja, a także przewodniczący Rady Miejskiej Leszna Tomasz Malepszy, Zenon Jóźwiak, dr Janina Małgorzata Halec, Radni Rady Miejskiej: Krystian Maćkowiak, Bernardyna Kaźmierczak, Mariusz Nowacki oraz dyrektor MBWA Marcin Kochowicz i Krzysztof Handke, leszczyński historyk oraz wielu innych. Spotkanie prowadził Damian Szymczak.

Autor opracowania przy składaniu podpisów dla czytelników

Autor przybliża losy jednego z najważniejszych działaczy międzywojennego Leszna – Mieczysława Opatrnego, doktora prawa, adwokata, działacza wielu organizacji, w tym Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce, Bractwa Kurkowego i wielu innych. Ponadto popularyzatora wiedzy, historyka i publicysty, a także burmistrza, który wywarł ogromny wpływ na życie Leszna. Bez wątpienia pozostaje jedną z najważniejszych postaci tego okresu. Jego zasługi podkreśla tragiczna śmierć w 1939 r.

Mieczysław Jerzy Opatrny należy do grona dwudziestu obywateli naszego miasta, którzy stali się pierwszymi ofiarami niemieckiej okupacji. Ich zasługi, choć powszechnie znane, nie zostały jeszcze opracowane. Żadna z rozstrzelanych wtedy osób nie doczekała się do dzisiaj opracowania dotyczącego swojego życia. Autor niniejszej publikacji ma nadzieję, że opracowanie to jest pierwszą z wielu publikacji, które w niedalekiej przyszłości zostaną poświęcone kolejnym postaciom z grona 20 rozstrzelanych wybitnych przedstawicieli Miasta Leszna w egzekucji niemieckiej przeprowadzonej 21 października 1939 r. w Lesznie. (…) Niniejsze opracowanie jest hołdem dla Mieczysława Jerzego Opatrnego i ludzi jego pokolenia, którzy własnymi siłami walczyli i budowali niepodległą Polskę – pisze autor we wstępie.

Damian Małecki – historyk, publicysta, działacz społeczny, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych. Absolwent PWSZ w Lesznie, UJ w Krakowie, UAM w Poznaniu. Obecnie doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest założycielem i prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce oraz redaktorem naczelnym portalu wSokole.pl.

Foto. Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Zostaw komentarz

komentarzy