Rozmawiamy z druhem Markiem Hyleńskim ? prezesem Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Strachocinie

Chcemy być zdrową alternatywą dla młodych ludzi ? mówi dh Marek Hyleński, prezes Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? Strachocina

Kto tworzy ?Sokoła? w Strachocinie?

Druh Marek Hyleński: ?Sokół? z Strachocina składa się głównie z młodzieży z naszej miejscowości. Są to osoby w przedziale od kilkunastu do 26 lat, chociaż najstarszy członek ma lat 54, ale głównie są to osoby młode.

Skąd w środowisku tak młodych ludzi wziął się pomysł na ?Sokoła?

Pomysł na powstanie naszego gniazdo podsunął druh Marian, najstarszy członek Towarzystwa. Jednak już wcześniej stanowiliśmy grupę osób, która zbierała się i organizowała w różny sposób, to wtedy druh Marian podsunął nam pomysł, żeby założyć Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół?.

Hylenski

druh Marek Hyleński – prezes TG „Sokół” w Strachocinie

Dlaczego akurat Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół?, a nie inne stowarzyszenie lub oddział? Przecież  w Polsce bardzo popularne są Kluby Gazety Polskiej, poza tym można znaleźć wiele innych stowarzyszeń, które chętnie przyjmą pod swoje skrzydła młodych i aktywnych ludzi.

Dlatego, że TG ?Sokół? ma piękną i bogatą historię patriotyczną. Nie ukrywam, że bardzo nam zależy na rozpowszechnianiu patriotyzmu, dlatego Sokolstwo najbardziej nam odpowiadało. Nie bez wpływu było to, że była to organizacja w okresie komuny zapomniana i wykluczona z życia publicznego w naszym kraju, która dopiero się obudziła. Udało się powołać nową organizację, która jest przecież bardzo stara.

Czy zetknęliście się z innymi gniazdami ?Sokoła? wcześniej, czy pomysł utworzenia gniazda był pomysłem autorskim druha Mariana?

Zetknęliśmy się oczywiście z TG ?Sokół? w Sanoku, który działa od kilkunastu lat. Tworzą go starsi druhowie, którzy przekazali nam wzorce i zobrazowali jak ?Sokół? wygląda. Bardzo nam się to spodobało, mieliśmy od razu ochotę zaszczepić to w młodych Polakach.

Dlaczego to robicie i co zamierzacie osiągnąć poprzez działalność w TG ?Sokół??

Przede wszystkim chodzi nam o skupianie młodych ludzi wokół jakiegoś konkretnego celu. Uważamy, że ?Sokół? jest takim konkretnym celem oraz patriotyzm, który jest jego nieodłączną częścią. Chcemy w młodym pokoleniu zaszczepić miłość do ojczyzny. Sam jestem młodym człowiek, ale przez przynależność do tej organizacji moje życie się zmieniło, zmieniło się także moje podejście do Ojczyzny.

Zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie mogli wartościowo spędzić czas. Organizujemy dla nich zajęcia z tenisa stołowego, w związku z czym staraliśmy się o udostępnienie sali, co na razie nam się niestety nie udało, ale udało się zdobyć pomieszczenie w domu ludowym, o które musieliśmy się długo starać. Mieści się tam dzisiaj nasza siedziba oraz siłownia, w której ćwiczą ?Sokoły?. Oczywiście mogą z niej korzystać pozostali mieszkańcy Strachocina.

Czym się głównie zajmujecie?

Oczywiście bierzmy udział w zawodach sportowych, ale głównie skupiamy się na działalności patriotycznej, m.in. poprzez upamiętnianie ważnych świąt państwowych dla naszego kraju. Ważne jest także ciągłe zdobywanie wiedzy historycznej poprzez czytanie różnych artykułów, książek. ?Sokoły? w Strachocinie pomagają również zwykłym ludziom, bliźnim w naszej miejscowości, poprzez różne akcje, zbiórki, porządkowanie. Bierzemy udział w marszach patriotycznych, współpracujemy z ONR-em w Sanoku.

Co do tej pory udało się osiągnąć?

Mamy za sobą wiele akcji. Najpiękniejsze są jednak przedstawienia patriotyczne, organizowane dzięki pomocy kpt. Stefana Wierzby, który jest reżyserem i  oficerem w stanie spoczynku z Krakowa. Ze spektaklami jeździ on po całej Polsce, a nawet Europie. Przedstawienia organizuje głównie dla młodzieży odwiedzając szkoły. Kapitan Wierzba jest znajomym naszego druha Mariana, dzięki czemu przyjechał do nas. W ten sposób udało się nawiązać stałą współpracę, zorganizowaliśmy w okolicy kilka przedstawień, a z jednym spektaklem udało się nawet wystąpić przed śp. abpem Ignacym Tokarczukiem.

1016008_118875954949325_837500360_o

Sprzedaż flag prowadzona przez TG „Sokół” Strachocina

Jakie plany na najbliższą przyszłość?

Przede wszystkim zabieganie o młodzież. Danie wyboru młodym ludziom w Polsce w postaci sportu i patriotyzmu, poprzez udział w spektaklach patriotycznych. Chcemy być zdrową alternatywą dla młodych ludzi.

Dziękuję za rozmowę, czołem!

Czołem!

 

Rozmawiał

Damian Małecki

 

420625_113857808784473_749294504_n

Logo”Sokoła” w Strachocinie

Zostaw komentarz

komentarzy