„Święto Wojska Polskiego” w 140. rocznicę urodzin Sokolego Generała Józefa Hallera w Bydgoszczy!

Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera zorganizowało w dniach 13 ? 15 sierpnia 2013 r. ?Święto Wojska Polskiego w 140. rocznicę urodzin Sokolego Generała Józefa Hallera?.

Dokładnie 13 sierpnia 2013 r. w 140. rocznicę urodzin gen. Józefa Hallera delegacja gniazda, na czele z druhem wiceprezesem Romanem Krężelem, złożyła kwiaty i zapaliła znicz przed pamiątkową tablicą poświęconą Generałowi, która znajduje się na budynku Sokolni przy ul. Toruńskiej 30 w Bydgoszczy. W czwartek 15 sierpnia 2013 r. w uroczystość Matki Boskiej Zielnej – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny fordońscy sokoli uczestniczyli w kościele Salezjanów Św. Marka w Mszy Św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił Dyrektor Domu Zakonnego Św. Marka ks. Janusz Sikora proboszcz parafii. Po Mszy Świętej ks. proboszcz poświęcił przyniesione do kościoła na uroczystość kwiaty i zioła.

P8150008

 

Następnie po Mszy Św. w Restauracji ?Korona? odbyło się spotkanie Sokolstwa, które przygotowała druhna Urszula Krężel. Druhna Urszula Bogucka przedstawiła z rodzinnej biblioteki ?Halleriana?, a prezes druh Andrzej Bogucki przedstawił biogram Sokolego Generała Józefa Hallera i jego niezwykle wielkie zasługi dla Niepodległości Polski. Ten jeden z najbardziej zasłużonych i lubianych generałów w okresie międzywojennym zostaje coraz bardziej w III Rzeczypospolitej zapomniany w pamięci narodowej. Często nawet nie jest wymieniane jego nazwisko podczas niektórych uroczystości samorządowych, a nawet państwowych. Pamięć o Generale jednak trwa nadal pośród środowisk patriotycznych i narodowych. Druh Andrzej Bogucki też podzielił się z uczestnictwa w obchodach 50-lecia 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, w której służył podczas dwuletniej  zasadniczej służby wojskowej w Gdańsku Wrzeszczu w latach 1972 ? 1974.

(AS)

P8150022

Zostaw komentarz

komentarzy