Dużym sukcesem dla organizatorów i uczestników okazała się konferencja historyczna poświęcona zagadnieniom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, która odbyła się 27 grudnia 2021 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Było to pierwsze wydarzenie z wielu kolejnych, jakie zapowiadają po swoim sukcesie organizatorzy.
Konferencja pt. Wokół Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Historia, teraźniejszość, przyszłość miała charakter paneli dyskusyjnych. Taka formuła wydarzenia miała zapewnić merytoryczną dyskusję dotyczącą współczesnej kondycji społeczeństwa i Państwa Polskiego w kontekście dziedzictwa Powstania Wielkopolskiego.
Organizatorzy zaprosili do udziału w panelach przedstawicieli środowisk historyków, ekonomistów, publicystów i przedstawicieli mediów, którzy w sposób niezwykle celny dokonali porównania współczesnej rzeczywistości z myślą, ideą i sposobem działania z okresu Powstania Wielkopolskiego.
Organizatorem konferencji były Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, Fundacja Narodowa im. Romana Dmowskiego oraz gospodarz wydarzenia Muzeum Niepodległości. Sukces konferencji zapewniło znakomite grono partnerów konferencji:
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Warszawie
Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego
Instytut im. Romana Rybarskiego
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Rolników „Swojak”
Fundacja Obowiązek Polski
Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego
Historia bez mitów
Magna Polonia
Myśl Polska
Chrobry Szlak
Klub im. Romana Dmowskiego Warszawa
Referat otwierający pt. „Społeczne i polityczne aspekty Powstania Wielkopolskiego” wygłosił Damian Małecki, prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Prezes „Sokoła” opowiadał o organizacjach społecznych i politycznych, postawie i sposobie działania ówczesnych elit, które stały u podstaw zwycięstwa powstańców. Nie mniej uwagi poświęcił bieżącej polityce historycznej dotyczącej Powstania Wielkopolskiego, która w jego przekonaniu stoi w sprzeczności z historią.
Po godz. 13.00 rozpoczął się panel pt. Swój do swego po swoje – gospodarka narodowa w okresie zaborów, który poprowadził Przemysław Piasta, prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Jego gośćmi byli Dariusz Wasilewski (Fundacja Obowiązek Polski) oraz Mariusz Patey (Warsaw Institute).
W panelu drugim goście rozmawiali na temat roli środków masowego przekazu w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków. Wiele krytycznych uwag dotyczących obecnego ładu medialnego wypowiedzieli Arkadiusz Miksa (Klub im. Romana Dmowskiego), Adam Śmiech („Myśl Polska”) i Kamil Klimczak („Chrobry Szlak”), którzy zgodnie podkreślali destrukcyjną rolę mediów we współczesnej Polsce, której w żaden sposób nie można porównywać z pracą redaktorów pism polskich z okresu zaborów i Polski międzywojennej.
W panelu nr 3 Nie tylko orężem – wielkopolska droga do niepodległości oczyma historyków prof. Olaf Bergmann (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości) i Brunon Różycki (Historia Bez Mitów) odpowiadali na pytania Damiana Małeckiego (ZTG „Sokół” w Polsce) dotyczące roli obozu Piłsudskiego. W dyskusji najwięcej uwagi i emocji wzbudziło przypisywanie zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego środowisku Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego. Paneliści zwracali uwagę, że nie jest to zjawisko nowe, ale obecne w Polsce od wczesnych lat 90-tych, ze szczególnym nasileniem występujące w ostatnich latach.
Konferencję zamykał panel pt. Dyplomacja i wojna w zmaganiach o polskość ziem zachodnich z prowadzącym Janem Engelgardem (Muzeum Niepodległości). Temat dyskusji posłużył do generalnych podsumowań na temat kondycji ziem zachodnich Polski, czego w bardzo trafny sposób dokonał Andrzej Szlęzak, b. Prezydent Stalowej Woli. Własne refleksje dotyczące myśli i polityki Powstania Wielkopolskiego przedstawił również Romuald Starosielec („Polityka Polska”), który podkreślał, że trudno we współczesnej Polsce doszukiwać się czegokolwiek ze spuścizny tego sposobu myślenia i prowadzenia polityki. Był to panel, który wywołał merytoryczną dyskusję i wiele pytań z sali.
Wydarzenie było transmitowane przez „Chrobry Szla” oraz kanał na YouTUbe Muzeum Niepodległości.