Sukces sokołów z Winnipeg!

Znakomite wieść dotarły do nas z Liverpoolu! Laureatami nagrody Osobowość Polonijna Roku 2023 im. Edyty Felsztyńskiej zostali druhowie Irek Lemans i Sabina Giełwanowska z TG „Sokół” w Winnipeg!

Idea konkursu

Wszystko zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Ursulę Goldę i Bożenę Krasoń, którego ideą było i jest tworzenie przestrzeni przeznaczonej do integracji i współpracy Polaków na całym świecie oraz promowania polskości za granicą, projekt ten przeobraził się w „Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne” z czego bardzo się cieszymy.

Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona, a przy okazji uważamy, że to cudowna okazja na integrację Polonii i promowania dobrego imienia Polonii i Polaków na świecie.

Pomysłodawczynią jest Ursula Golda ale bez wielu wspaniałych Polek które znały Edytę Felsztyńską nie doszło by do realizacji pomysłu, żeby konkurs nazwać jej imieniem i dzięki temu uhonorować jej pamięć, osobowość i działalność, jaką prowadziła na rzecz Polonii we Włoszech i w Europie.

Dziękujemy serdecznie rodzinie Edyty, bez której nie byłoby to możliwe i jesteśmy dumni, że imieniem tak wspaniałej Polki i działaczki polonijnej mogliśmy nazwać nasz konkurs i nagrodę główną.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto działa na rzecz Polonii i Polski, z każdego zakątka świata. Udział jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny.

Irek Lemans

Irek Lemans, urodził się w Szczecinie, studiował historię na Uniwersytecie Szczecińskim. W 1986 roku wyjechał do Niemiec, stamtąd w 1988 r. do Kanady. Zawodowo inspektor jakości w zakładzie produkującym autobusy turystyczne MCI. Cały swój wolny czas poświęca działalności społecznej: od 25 lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Winnipeg oraz od 27 lat redaktorem Radia Polonia – polskiej sekcji multikulturowej stacji radiowej CKJS 92.7 FM.

Irek Lemans to nie tylko redaktor i producent programów Radia Polonia Winnipeg oraz niedzielnych transmisji Mszy świętych z Kościoła św. Andrzeja Boboli, to również współorganizator koncertów polskich artystów w Winnipeg. Prowadzi też stronę informacyjną Radia Polonia oraz organizacji Sokół Winnipeg info w locie. Prawdziwy pasjonat, żywioł, informacyjna siłą napędowa Polonii, który niezmiennie, społecznie od 27 lat prowadzi polskie audycje, poświęcając cały swój wolny czas, energię i talent. Program nadawany przez polskich patriotów nieprzerwanie od 1952 roku i wspierany przez społeczność polonijną. Od 2014 roku administrowany przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Winnipeg.

Sabina Giełwanowska

W 2008 roku dołączyła do redakcji Radia Polonia. Dziennikarka Radia Znad Wilii w Wilnie na Litwie, której słuchacze w Wilnie jeszcze dzisiaj pamiętają jej aksamity głos oraz serdeczność z prowadzonych przez nią codziennych porannych audycji i programów autorskich: „Życie z pasją” i „Klub Dobrej Książki”. Teraz wspólnie, już jako małżeństwo, Irek i Sabina tworzą programy, których celem jest podtrzymanie języka polskiego, informowanie o bieżących i ważnych sprawach w polonijnej społeczności, promujące polską kulturę i dorobek wielu pokoleń Polaków nie tylko w Manitobie i Kanadzie, ale także tych rozsianych po całym świecie. W programach prowadzą cykl wywiadów “Rozmowy dnia” poświęconych Polakom na emigracji, ich działalności i utrzymywaniu polskości w Kanadzie i dosłownie na całym świecie. Wywiady te obejmują rozmowy z osobami z różnych dziedzin działalności polonijnej, Polaków którzy na emigracji, znaleźli sens i cel swojego życia.


27 lat pracy społecznej redaktora Lemansa i 15 lat jego małżonki Sabiny Giełwanowskiej – Lemans to przykład tego jak można służyć Polonii będąc równocześnie Polakiem i Kanadyjczykiem w wielokulturowym społeczeństwie Kanady.
Za swoją działalność redaktor Irek Lemans został uhonorowany:
– Medal Pro Patria (2021)- Zaszczytna Odznaka Sokoła (2021).– The Queen Elizabeth II Platinium Jubilee Medal (2023).
oraz wyróżniony,
– Kryształowy Sokół (2004) – przyznawany za wybitne osiągnięcia działaczom Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Winnipeg.
– Srebrna Odznaka Honorowa Kongresu Polonii Kanadyjskiej (2011)
– Złota Sowa Polonii (Austria) nagroda kulturalna, przyznawana przedstawicielom światowej Polonii. (2012).
– Wyróżnienie za 25 lat pracy społecznej na rzecz Polonii Kanadyjskiej od Konsula Generalnego RP w Toronto Krzysztofa Grzelczyka. (2021).
– Wyróżnienie przez posła Shannon Martin podczas sesji Parlamentu Prowincji Manitoba za 25 lat pracy społecznej i wkład Polonii Kanadyjskiej w wielokulturowość Kanady.
– Laureat 11. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii (2021).
– Dyplom uznania od Parlamentu Kanady za działalność społeczną wręczony przez posłankę Raquel Dancho (2022).

Za swoją działalność redaktor Sabina Lemans została uhonorowana:
– Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
– Srebrny Krzyżem Zasługi RP.
– Złotym medalem za zasługi Departamentu Mniejszości Narodowych Republiki Litewskiej.
– W 2006 roku Sabina Giełwanowska, ówczesna dziennikarka Radia „Znad Wilii”, otrzymała nagrodę „Orle pióro” przyznawaną polskim dziennikarzom na Litwie.

Druhom z Winnipeg najserdeczniej gratulujemy sokolim czołem!

Zostaw komentarz

komentarzy