Swoją działalność zainaugurowało w Zakopanem Biuro Narodowego Centrum Sokolstwa. W budynku ruszyła też strzelnica!

W siedzibie Zakopiańskiego Gniazda w dniu 17 lutego odbyła się uroczystość związana z inauguracją rozpoczęcia dzielności biura Narodowego Centrum Sokolstwa. Projekt realizowany jest w oparciu o współpracę ze Związkiem Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

ks. Mateusz Jacukiewicz podczas święcenia biura

Biuro poświęcił ojciec kapelan Mateusz Jacukiewicz. Otworzono także strzelnice nadając jej im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego. Całość uroczystości zwieńczyło podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” Gniazdo w Zakopanem reprezentowanym przez prezesa Adama Zaleskiego a Województwem Małopolskim reprezentowanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu reprezentowanym przez Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu – Andrzeja Zarycha. Jego przedmiotem jest deklaracja szerokiej zintegrowanej współpracy w wymiarze merytorycznym i organizacyjnym. Chodzi między innymi o dalsze promowanie kultury, kultury fizycznej i sportu zgodnie z tradycją, kulturą narodową i wartościami narodowymi.

Dla mnie najważniejsze jest to, że właśnie tu w Zakopanem zostało zorganizowane Narodowe Centrum Sokolstwa – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Wydarzenie jest ważnym krokiem do zakończenia pierwszego etapu prac nad Narodowym Centrum Sokolstwa. W ramach którego w części budynku powstać ma salka wielofunkcyjna, świetlica kulturalna, kawiarnia społeczna, niewielkie zaplecze noclegowe, strzelnica, pomieszczenia do treningu z bronią laserową oraz zaplecze biurowe organizacji. Po zakończeniu pierwszego etapu projektu planowane jest uroczyste otwarcie obiektu. Podpisanie listu intencyjnego daje nadzieję na współpracę z woj. małopolskim w zakresie merytorycznym jak i zapewnienia funduszy na sprawną kontynuację projektu dedykowanego sokolstwu.

Nowa strzelnica przy Narodowym Centrum Sokolstwa

W spotkaniu uczestniczyli wzięli udział także Jan Piczura Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego – Monika Gubała, Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego – Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, Poseł Patryk Wicher, Starostwo Powiatowe w Zakopanem – Starosta Piotr Bąk oraz Wicestarosta Władysław Filar, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc, Zastępca Wójta Gminy Poronin – Maciej Dziubas, Wójt Gminy Kościelisko Roman Krupa, Kapelan TG „Sokół” Ojciec Mateusz Jacukiewicz, Prezes Honorowy TG „Sokół” w Zakopanem dh Stanisław Marduła, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem – Inspektor Piotr Dziekanowski, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem ppłk Dariusz Jaraszek, Tatra Shooting Academy Łukasz Wiercioch i Marcin Dziadoń oraz Członkowie TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.

Adam Zaleski

Zostaw komentarz

komentarzy