W Obornickim gnieździe Sokoła od marca można trenować szermierkę na szable bojowe. Zajęcia prowadzi Marek Helman, naczelnik gniazda w Obornikach, reprezentant Polskiej Kadry Narodowej Dawnych Europejskich Sztuk Walki (DESW), srebrny medalista pucharu federacji IFHEMA (International Federation of European Martial Arts).
Rysunek z sekcji walki na ?dussacki? z traktatu Joachima Meyera z 1560r. Dussack był bronią treningową do nauki walki jednoręczną bronią sieczną (po prawej przedstawiono polskiego szlachcica)
Sokole początki szabli bojowej
Naczelnik obornickiego Sokoła od czternastu lat zajmuje się rekonstrukcją europejskich sztuk walki. Polska sztuka walki szablą jest martwa, od lat trwają prace nad jej rekonstrukcją. Druh Marek Helman swoją interpretację do Systemu Polskiej Szabli Bojowej oparł o takie dzieła jak „Szkoła szermierki siecznej” Antoniego Durskiego, napisanej we Lwowie w 1879 r. Jest to rękopis na temat szermierki pałaszem jednego z założycieli lwowskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Cięcia głębokie, „Traktat o Szermierstwie” Michała Starzewskiego
Korzystał również z „Traktatu o Szermierstwie” Michała Starzewskiego z 1830 r. i „Nowego systemu szermierki polskiego oficera” – regulaminu napisanego przez polskiego oficera M. Ivanowskiego w 1834 r., tj. w okresie w którym oręż polski okrył się największą chwałą po sławnym zwycięstwie wiedeńskim, Somosierrą i innymi. Do rekonstrukcji posłużyły mu również dzieła „Rycerska Sztuka Fechtunku” Joachima Meyera z 1570 r. oraz ?De arte athletica? P.H. Maira z 1542 r.
„Nowy system szermierki polskiego oficera” M. Ivanowski
Treningi
Trening opiera się na wykorzystaniu powyższych źródeł. W ramach zajęć z szabli bojowej Sokoli będą mogli poznać dwa systemy walki szablą. Pierwszy bazujący na XIX w. szabli wojskowej, oraz drugi na szablę husarską. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w sali 111 na ul. Obrzyckiej 88 w Obornikach (wejście od trybun hali sportowej). Udział w zajęciach kosztuje tylko 50 zł na miesiąc lub 120 zł na kwartał.
dh Marek Helman