Ponad 3,5 roku temu swoją prapremierę w Lesznie miał film „Historia Roja”, który dzisiaj wchodzi do kin w całej Polsce. Prapremiera filmu ?Historia Roja?, odbyła się w Lesznie 30 lipca 2012 r., o godz. 20.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie. Pomysłodawcą i organizatorem pierwszego pokazu było Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Lesznie, a także Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie oraz Dominik Piaskowski. Finansowego wsparcia akcji udzielili wtedy druhowie leszczyńskiego „Sokoła”: obecny Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, a także wiceprezes TG „Sokół” Jerzy Kostański oraz druh Zbigniew Brzezewski.
Współczesny plakat promujący wejście „Historii Roja” do kin
Wśród zaproszonych gości znalazł się również poseł Jan Dziedziczak oraz reżyser i producent w jednej osobie – Jerzy Zalewski, który zaprezentował film i opowiedział o perypetiach z jego ukończeniem. Przedpremierowy pokaz, który odbywał się w ramach akcji „Ratujmy Roja”, która miała umożliwić ostateczny montaż i kosztowny proces postprodukcji, dzięki środkom zbieranym w czasie akcji.
Leszczyńska prapremiera „Historii Roja”
Prapremiera filmu ?Historia Roja?, odbyła się w Lesznie 30 lipca 2012 r., o godz. 20.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie. Organizatorami pokazu było Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie, które użyczyło bezpłatnie sali kinowej oraz dofinansowało pokaz, a także Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Lesznie ze swoimi druhami oraz Dominik Piaskowski, który zorganizował przyjazd reżysera do Leszna.
Plakat z 2012 r. informujący o pokazie wersji roboczej „Historii Roja”
Celem trwającej wtedy akcji ?Ratujmy Roja? było uzbieranie brakującej sumy pieniędzy na dokończenie filmu. Film był dystrybuowany w kopii roboczej w całej Polsce, a także poza jej granicami. Między innymi dzięki tej inicjatywie, w której leszczyński „Sokół” miał swój udział, powstanie pierwszego filmu o Żołnierzach Wyklętych stało się możliwe, a efekty tych działań możemy od dzisiaj oglądać na ekranach polskich kin.
Damian Małecki