Turniej siatkarski „Sokoła” Polskiego i „Sokoła” Czeskiego w Wiedniu

W sobotę 5 października 2019 r. w Wiedniu odbył się turniej siatkarski zorganizowany przez Sokoła Czeskiego z Wiednia, w którym udział wzięły drużyny wystawione przez Sokoła Polskiego. Zawody były wynikiem rozmów przeprowadzonych przed rokiem w Pradze.

Drużyna Sokoła Polskiego II. W czerwonej koszulce prezes gniazda druh Lech Krawczyk

Inicjatywa z Wiednia

Każda drużyna składała się z czterech mężczyzn i dwóch kobiet. Inicjatywa zorganizowania zawodów wyszła od druha Thomasa Frey-Materny, wiceprezesa Światowej Federacji Sokoła i prezesa „Sokoła” Czeskiego w Wiedniu, który w rozmowie z władzami ZTG „Sokół” w Polsce zaproponował wspólne zawody. Pomysł spodobał się druhowi Lechowi Krawczykowi, prezesowi „Sokoła” Polskiego w Wiedniu, który bez żadnej zwłoki przystąpił do realizacji zamierzeń. W tym miejscu należy zaznaczyć, że gdyby nie zaangażowanie i oddanie druha Lecha Krawczyka zawody z udziałem Sokoła Polskiego nigdy najpewniej nie zostałyby rozegrane.

W turnieju udział wzięło 8 drużyn: Sokol Videń I, Sokol Videń II, Orel Videń III, Sokół Polski I Wiedeń, Sokół Polski II Wiedeń , Sokol Trenciń, Sokol Bratislava oraz zespół BRG XI, w którym występowali nauczyciele miejscowego gimnazjum.

Siatkarskie zmagania

Zgodnie z przedturniejowymi ocenami w finale spotkały się zespoły ze Słowacji. Ostatecznie Sokol Trenciń pokonał Sokol Bratislava 2:0 (grano do dwóch zwycięskich setów). W walce o 3. miejsce Sokol Videń I pokonał Sokoła Polskiego I 2:0. Należy żałować, że Sokół Polski nie wystąpił w swoim najsilniejszym składzie, dzięki czemu mógłby zaprezentować więcej sportowej mocy. Może za rok będzie lepiej. Przyjacielski turniej bratnich słowiańskich drużyn sokolich będzie rozgrywany odtąd w Wiedniu co roku.

Drużyna Sokoła Polskiego I

Sokół Polski I (mieszany z dwóch grup siatkarskich Sokoła Polskiego z Landstr./Hauptstrasse. i Svetelskygasse) wystąpił w składzie: Ewa Grabińska-Sekaćova, Sanela Salihović, Andrzej Makowski (kapitan), Dominik Klapec, Adam Klapec, Jacek Janicki, Jan Sekać.

Nasi górą!

Sokół Polski II po niezwykle wyrównanej grze w meczu o 7. miejsce, w trzecim, decydującym i skróconym do 15 punktów secie, wygrał 16:14. Zespół SP/II (grupa z Brehmgasse), złożony z zawodniczek i zawodników pochodzenia słowackiego i czeskiego wystąpił w składzie: Kamil Dudaś (Słowak, kierownik grupy), Erwin Valo (kapitan), Stefan Korćmaroś, Martin Sukowaty, Vladimir Cillo, David Peprik, Tomaś Hajas, Juliana Berecova, Petra Slosarova, Eliska Smejkalova (niestety pisownia nazwisk nieco zmieniona ze względu na brak odpowiednich liter) oraz w pierwszym meczu druh Lech Krawczyk, prezes SP w Wiedniu, który zagrał następnie gościnnie w kolejnych 5. meczach w zespole Sokol Videń II.

Zawodnicy Sokoła Polskiego w trakcie zawodów

Ostateczna kolejność drużyn w turnieju:
I Sokol Trenciń
II Sokol Bratislava
III Sokol Videń
IV Sokół Polski I
V BRG XI,
VI Sokol Videń II
VII Sokół Polski II
VIII Orel Viden III

Czescy działacze zorganizowali na miejscu bufet, który cieszył się powodzeniem u uczestników turnieju, którzy zmagali się w ambitnej rywalizacji od 10.30 do prawie 19.00 godziny. Zarząd Sokoła Polskiego w Wiedniu składa działaczom Sokoła Czeskiego w Wiedniu serdeczne gratulacje, za bardzo dobrą organizację tego turnieju i stworzenie przyjacielskiej atmosfery wśród uczestników turnieju. Do zobaczenia za rok, a może wcześniej!?

Lech Krawczyk

Zostaw komentarz

komentarzy