Dzień Pamięci Sokoła w Pradze

Delegacja Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce na czele z prezesem Damianem Małeckim oraz sekretarz generalną Haliną Cichocką-Nowak uczestniczyła w centralnych obchodach Dnia Pamięci Sokoła w Pradze. W uroczystościach wzięli udział działacze „Sokoła” z całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady.

W trakcie uroczystości zaprezentowane zostały liczne sztandary

Obchody przyciągają uwagę całego społeczeństwa czeskiego, dlatego nie mogło na nich zabraknąć przedstawicieli czeskiego sejmu i senatu, czeskiego komitetu olimpijskiego, ministra sportu i przedstawicieli rządu, posłów, senatorów, przedstawicieli wojska, organizacji sportowych i społecznych. Na uroczystościach w związku z tym nie mogło zabraknąć przedstawicieli Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, jedynej legalnej i rozpoznanej międzynarodowo organizacji reprezentującej polski ruch sokoli za granicą.

Uroczystości rozpoczęły przemówienia zaproszonych gości oraz prezeski czeskiej organizacji sokolej Hana Moučkova, która przybliżyła wydarzenia sprzed 78 lat. Następnie uczestnicy udali się na dziedziniec, gdzie pod tablicą pomordowanych złożone zostały wiązanki kwiatów. Całość zakończył okolicznościowy bankiet dla ponad 100 gości.

Bankiet kończący obchody wydała Ceska Obec Sokolska

Lokalne uroczystości odbyły się także w Brnie, gdzie Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce był reprezentowany przez druha Adama Skorupinskiego. W tych uroczystościach wzięły również udział delegacje kilku gniazd sokolich z południa Polski.

Pamięci Sokołów

8 października to w historii „Sokoła” w Czechach dzień, w którym przypomina się działaczy zamordowanych w czasie II wojny światowej. Dzień Pamięci Sokoła został ustanowiony przez czeski parlament w 2019 r. W tym roku po raz pierwszy odbyły się międzynarodowe uroczystości upamiętniające wydarzenia z 8 października 1941 r. Tego dnia na polecenie Reinharda Heydricha uwięzionych zostało ponad 900 członków „Sokola” z Czech, którzy następnie znaleźli się w obozach koncentracyjnych. Wielu z nich straciło następnie życie.

Na obchodach licznie reprezentowane były sokole sztandary z całych Czech

W trakcie obchodów upamiętnione zostały ofiary tych aresztowań. Wydarzenie to miało sparaliżować opór i społeczeństwo czeskie, którego liderami było wielu sokołów.

Zostaw komentarz

komentarzy