W Bukówcu Górnym pobiegną po raz 37!

W niedzielę, 2 kwietnia 2023 r. wystartuje 37. edycja Biegu Sokoła. Organizatorem zawodów jest niezmiennie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bukówcu Górnym. Start biegu głównego zaplanowano o godzinie 11.10. W tym roku w ramach biegu głównego po raz 25. odbędą się Mistrzostwa Polski Lekarzy.

Dla uczestników tegorocznej edycji Biegu Sokoła przygotowano starty na dystansie:

1 km (roczniki 2012- 2015)
2 km ( roczniki 2008-2011)
bieg główny na 15 km – Mistrzostwa Polski Lekarzy (2005 i starsi – ukończone 18 lat)
bieg na 4 km (2007 i starsi)

Opłaty startowe:

a) bieg główny 15km:
– do 20.03.2023r. 50 zł,
– w dniu zawodów 100 zł (20 pakietów),
– zawodnicy, którzy ukończyli 70 lat (rocznik 1953 i starsi) uiszczą opłatę startową na konto w wysokości 30 zł do 20.03.2023 r.,
– limit zawodników został ustalony na 400 osób.

b) bieg 4 km – do 20.03.2023r. 30 zł

c) biegi młodzieżowe 1 km, 2km – do 20.03.2023r. 15 zł

W tym biegu jest pogoda dla biegaczy

W ponad 30-letniej historii Biegu w zawodach wzięli udział znani sportowcy, wśród nich polscy olimpijczycy. Już trzykrotnie zawody nie odbyły się w przewidzianym terminie. Po raz pierwszy ze względu na śmierć Papieża Jana Pawła II, po raz drugi ze względu na Tragedię Smoleńską, natomiast za trzecim razem ze względu na ograniczenia związane z epidemią. Biegi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, m.in. ze względu na perfekcyjną organizację i patriotyczną oprawę. W ramach biegu głównego rozgrywane są Mistrzostwa Polski Lekarzy. Biegi organizowane przez TG „Sokół” w Bukówcu Górnym cieszą się niesłabnąca popularnością, należą do najpopularniejszych w całym regionie. Nieprzypadkowo hasłem zawodów jest: W tym biegu jest pogoda dla biegaczy!

Wszyscy tegoroczni uczestnicy Biegu Sokoła otrzymają okolicznościowy medal

Pierwsze zawody

Pierwszy Bieg Sokoła został zorganizowany z inicjatywy działaczy bukówieckiego LZS „Sokół”. Zawody odbyły się 14 kwietnia 1985 roku. Ich inicjatorami byli Jerzy Sowijak i Grzegorz Mierzyński. Zawodnicy biegali ulicami Bukówca Górnego. W biegu głównym na 10 km wystartowało 8 biegaczy, wtedy zwyciężył Andrzej Świętek. W kategorii kobiet na dystansie 3 km zwyciężyła Danuta Drożdżyńska. Odbył się również pierwszy bieg dla młodzieży szkolnej.

Bieg Sokoła

Szósty Bieg Sokoła zorganizowano 1 kwietnia 1990 r., był to pierwszy bieg, który został zorganizowany przez reaktywowane TG „Sokół” w Bukówcu Górnym.  Od 1991 r. bieg główny na 15 km odbywał się na trasie Bukówiec Górny – Włoszakowice – Grotniki – Włoszakowice – Bukówiec Górny. 4 kwietnia 1992 r. trasa otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przy okazji 12. Biegu Sokoła zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Województwa Leszczyńskiego. Od 13. zawodów, czyli od 1997 r., odbywają się Mistrzostwa Polski Lekarzy. W 1997 r. starterem biegów był Prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh Zbigniew Okorski. W drugiej połowie lat 90. w rywalizacji uczestniczyli również sportowcy niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich i sportowcy na rolkach. XIX Bieg Sokoła został w roku 2003 nagrodzony Certyfikatem „Złoty Bieg 2003”. Obok XIX Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym wyróżniono jeszcze 13 biegów m.in. IV Maraton Podlaski,  XXI Maraton Wrocławski.

Znani sportowcy

Do Bukówca Górnego przyjeżdżają biegacze z całej Polski, a także obcokrajowcy. W biegach uczestniczy około 1000 sportowców. Oprócz biegu głównego na 15 km odbywają się również  biegi młodzieżowe oraz bieg przedszkolaków.

Organizatorem imprezy jest TG „Sokół” w Bukówcu Górnym oraz Gmina Włoszakowice. Imprezie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci na plakat poświęcony biegowi. Rywalizację zawodników urozmaica kapela dudziarska. Przez 25 lat imprezę uświetniały występy zespołu gimnastycznego Sokoliki prowadzonego przez Dariusza Wandolskiego.

Organizatorzy mogą się również pochwalić uczestnictwem w imprezie znanych polskich sportowców, w Biegu Sokoła wystartowała m.in Sylwia Jaśkowiec, brązowa medalistka MŚ z Justyną Kowalczyk w biegach narciarskich oraz Agnieszka Jerzyk, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich. Na wszystkich uczestników Biegu czekają na mecie okolicznościowe upominki (w tym roku będzie do medal) i znakomita atmosfera.

Zostaw komentarz

komentarzy