W USA upamiętnią dwoje zasłużonych Sokołów!

Agnieszka Wisła i dr Teofil Starzyński zostaną upamiętnieni podczas uroczystości odbywających się w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę 19 sierpnia 2018 r. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce odsłoni tablicę upamiętniającą 100-lecie Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej.


Pamiątkowa tablica

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce zaprasza wszystkich weteranów, ich rodziny oraz całą Polonię na coroczne uroczystości Święta Żołnierza Polskiego. Podczas obchodów Dnia Żołnierza w Amerykańskim Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown zostanie odsłonięta tablica poświęcona działaczom „Sokoła” w USA, na czele z prezesem Związku Sokołów Polskich w Ameryce dr. Teofilem A. Starzyńskim, jednym z najważniejszych polskich działaczy niepodległościowych w USA w latach 1917-1919.

Dwoje zasłużonych Sokołów

Dr Starzyński pełnił funkcję prezesa Polish Falcons of America (Związek Sokołów Polskich w Ameryce) w latach 1912-1918 i 1924-1952. W czasie wojny wspierał rekrutację ponad 20 000 ochotników ze Stanów Zjednoczonych i Kanady do Armii Polskiej we Francji, znanej również jako Błękitna Armia. Duża część ochotników była członkami polskiego „Sokoła”.

Na tablicy uhonorowana zostanie również Agnieszka Wisła, członkini PFA, która była wybitnie zaangażowana podczas rekrutacji do Armii Polskiej we Francji. Była jedyną druhną z Chicago, która służyła jako pielęgniarka Białego Krzyża we Francji i Polsce. Tablicę przygotował znany polski artysta i rzeźbiarz Andrzej Pityński ze Stanów Zjednoczonych, odznaczony niedawno przez Prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

W programie obchodów m.in. złożenie kwiatów na grobie dra Teofila Starzyńskiego, uroczysty apel, defilada, uroczysta Msza św., akademia oraz okolicznościowy koncert „Za wolność naszych narodów”.

Program uroczystości:

19 sierpnia 2018 r.

10.00 – śniadanie w stołówce Pielgrzyma
11.00 – złożenie wieńców na grobie dra Teofila Starzyńskiego i pod pomnikiem „Husarza”
11.30 – uroczysty apel, przegląd oddziałów, apel poległych, salwa honorowa, defilada
12.30 – Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown
13.30-14.30 – uroczysta akademia oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej
14.30 – obiad
15.00 – koncert „Za wolność naszych narodów”

 

Źródło: myemail.constantcontact.com

Zostaw komentarz

komentarzy