Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci!

„Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie ostatnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych. Ten ból składam u stóp Boga i Polski(…) Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za jego wiarę święta, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne” – napisał Łukasz Ciepliński w grypsie do żony miesiąc przed egzekucją.

Cieplinski

Łukasz Ciepliński ps. „Pług”

1 marca 1951 r. siedmiu członków niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zostało zabitych strzałem w tył głowy, byli to: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Inicjatywę ustawodawczą, ustanowienia  1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, podjął prezydent Lech Kaczyński. Stało się to na wniosek stowarzyszeń kombatanckich i niepodległościowych takich jak Zrzeszenie ?Wolność i Niezawisłość?, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku obchody odbywają się w wielu miastach Polski, nie zabraknie na nich działaczy „Sokoła”.

Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?

W całym kraju działacze Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” włączają się w uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W najbliższym tygodniu przewidziany jest także „Sanocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, na który zaprasza Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Strachocinie. W ramach obchodów w Lesznie i Lublinie odbędą się okolicznościowe zawody strzeleckie. Do uroczystości organizowanych przez „Sokoła” będziemy jeszcze wracać na łamach naszego portalu.

Damian Małecki

Zostaw komentarz

komentarzy