Wizyta Sokołów Polskich z Ameryki

W sobotę 6 października we Wrocławiu miało miejsce spotkanie delegacji Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce z reprezentacją Związku Sokołów Polskich w Ameryce (Polish Falcons od America).

Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce reprezentował prezes Damian Małecki, a także prezes honorowy Zbigniew Okorski, sekretarz Halina Cichocka-Nowak oraz członek zarządu Rafał Guciński. Delegacji Związku Sokołów Polskich w Ameryce przewodniczył prezes Timothy L. Kuzma oraz jego zastępca Daniel Michalak. Rozmowy dotyczyły współpracy między organizacjami, wymiany młodzieży oraz organizacji zlotów. Wiele uwagi poświęcono obecnej sytuacji organizacji i możliwości rozwoju. Prezes Kuzma mówił także o bardzo bogatych zbiorach archiwalnych organizacji, które ciągle pozostają niezbadane. Rozmawiano także o możliwościach współpracy w ramach Światowej Federacji Sokoła (World Sokol Federation), do czego delegację z USA zachęcał prezes Małecki.

Polish Falcons of America

Polish Falcons of America (PFA) jest organizacją typu non-profit działającą na rzecz swoich członków. Pielęgnuje tradycyjne polskie wartości i aktywny styl życia. PFA liczy dzisiaj ponad 20 000 członków w całym kraju.

Pierwsze gniazdo „Sokoła” w Stanach Zjednoczonych powstało w 1887 r. w Chicago. Jego powstanie miało niebagatelny wpływ na polską społeczność w tamtych czasach. W 1894 r. działające na terenie USA utworzyły Związek Sokołów Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago. Po 1905 r. organizacja rozpoczęła szerszą współpracę z reprezentacją środowisk polskich w USA (Związek Narodowy Polski), dla którego „Sokół” postrzegany był jako organizacja młodzieżowa, ale jednocześnie zachowująca swój patriotyczny charakter. W 1912 r. nastąpiło ostateczne zjednoczenie sokolej organizacji w USA, dzięki czemu „Sokół” w Ameryce mógł skupić się na zmaganiach o niepodległość Polski. Obecnie siedziba organizacji znajduje się przy 381 Mansfield Avenue w Pittsburgh.

 

Zostaw komentarz

komentarzy