XXI Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej w Tarnowie [relacja]

W bieżącym roku PTG. „Sokół-Świat Pracy” powróciło do organizacji cyklicznego Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej, którego kolejne edycje odbywały się z okazji Święta Narodowego 3 Maja w latach 1999-2019 roku. W 2019 roku odbyła się jubileuszowa XX edycja przeglądu.

W kolejnych latach warunki pandemiczne uniemożliwiły organizację przeglądu. Kurczyły się także zasoby kadrowe Sekcji Kulturalno-Oświatowej, która wcześniej odpowiadała za przeprowadzenie konkursu. W 2022 roku PTG. „Sokół-Świat Pracy” podpisało porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Jednym z elementów współpracy jest wspólna działalność na niwie wychowania i promowania postaw patriotycznych. Jednym z owoców porozumienia jest właśnie wspólna organizacja XXI Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej.

9 kwietnia w Centrum Kształcenia Zawodowego w Tarnowie na eliminacjach stacjonarnych, w których gospodarzem był ZSME w Tarnowie, spotkali się młodzi artyści z kilkunastu szkół podstawowych regionu tarnowskiego oraz Pałacu Młodzieży w Tarnowie. W wyniku eliminacji do finału zakwalifikowano po pięć osób spośród recytatorów oraz wokalistów, a także trzy chóry.

Finaliści spotkali się podczas koncertu finałowego w auli Akademii Tarnowskiej w dniu 22 maja br. Konkurs odbył się pod patronatem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Tarnowa Jakuba Kwaśnego, JM Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzaty Kołpy oraz dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Filipa Musiała.

W wyniku zaciętej rywalizacji udało się wyłonić następujących zwycięzców i wyróżnionych:

W Kategorii wokalno – instrumentalnej:
I. Wiktoria Syrek z Zespołu Szkół w Gromniku
II. Nikola Podstawska ze Szkoły Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich
III. Szymon Chatała z Pałacu Młodzieży w Tarnowie
Wyróżnienia: Karolina Kozik z Zaczarnia i Amelia Budzik z Pleśnej.

W kategorii recytatorskiej:
I. Paulina Jurczak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej,
II. Agnieszka Czader z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej,
III. Karolina Marek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli Rzędzińskiej.
Wyróżnienia: Milena Gawełczyk ze Świebodzina i Milena Wajda z Łętowic.

Chóry:
I. Chór Nolite Timere z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciężkowicach
II. Chór „MODERATO” z Pogórskiej Woli
III. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Zaczarniu.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu dziękujemy, a uczestników zapraszamy do udziału w przyszłorocznej XXII edycji przeglądu.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Zdjęcia autorstwa Pawła Nowaka oraz Mateusza Olejnika.

druh dr Mateusz Olejnik

Zostaw komentarz

komentarzy