Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem!

Ruszyły zapisy na cykl biegów górskich organizowany jest przez Towarzystwo Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem, który amatorom biegu jest szerzej znany jest jako Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. W ramach imprezy odbędą się aż trzy biegi: Bieg Sokoła, Wysokogórski Bieg im dha Franciszka Marduły oraz Bieg im. Władysława hr. Zamoyskiego. Ostatni z nich będzie kończył się w okolicach Morskiego Oka.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja i upowszechnienie biegania jako ogólnie dostępnej formy sportu i rekreacji, promocja Tatr, Zakopanego i powiatu Tatrzańskiego. Biegi odbędą się na dystansie 10, 15 i 32 km.

Bieg Sokoła (15,6 km)

Będzie miał miejsce w Kuźnicach. Rozpoczynamy podbieg szeroką drogą (szlak niebieski) w kierunku Hotelu Górskiego na Kalatówkach, kilkadziesiąt metrów przed hotelem skręcamy w prawo (czarny szlak) na Ścieżkę nad Reglami. Kontynuujemy bieg, aż do pierwszego skrzyżowania szlaków, tu skręcamy w prawo i żółtym szlakiem zbiegamy przez Dolinę Białego, aż do jej wylotu. Po minięciu bramy wejściowej do TPN skręcamy ostro w lewo i biegniemy tym razem Drogą pod Reglami do wylotu Doliny Strążyskiej. Tu skręcamy w lewo i czerwonym szlakiem podbiegamy przez Dolinę Strążyską. Po osiągnięciu Polany Strążyskiej skręcamy w lewo na czarny szlak, który prowadzi na Ścieżkę nad Reglami. Po drodze osiągamy Czerwoną Przełęcz i nadal kontynuujemy bieg czarnym szlakiem, do znanego nam już skrzyżowania szlaków, które prowadzi do Doliny Białego i na Kalatówki, które są naszym celem (od tego miejsca trasa się pokrywa). Biegniemy, aż do kolejnej krzyżówki szlaków, na której skręcamy w lewo w kierunku Kuźnic. Stąd mamy do pokonania 1,5 km zbieg do mety (szlak niebieski) która znajduje się w tym samym miejscu co start.

Biegu im. dh Franciszka Marduły

Start Wysokogórskiego został podzielony na start honorowy oraz ostry. Ten pierwszy będzie miał miejsce przed kinem Sokół (ul. Orkana 2), następnie zawodnicy pobiegną ulicą Generała Andrzeja Galicy w kierunku startu ostrego który został usytuowany na ulicy Krupówki (na wysokości restauracji SPHINX).

Trasa pędzie prowadziła ulicami Krupówki, Władysława Zamoyskiego, Tytusa Chałubińskiego oraz Aleją Przewodników Tatrzańskich, aż do Tamy w Kuźnicach. W tym miejscu odbijamy w lewo i rozpoczynamy kultowy już podbieg na Nosal (zielonym szlakiem) ze szczytu Nosala zbiegamy na Przełęcz Nosalową (zielonym szlakiem) następnie do Kuźnic i dalej (żółtym szlakiem) przez Dolinę Jaworzynki na Przełęcz Między Kopami. W tym miejscu wbiegamy na szlak niebieski, który doprowadzi nas do schroniska Murowaniec, spod którego kontynuujemy bieg nad Czarny Staw Gąsienicowy. W tym miejscu skręcamy na szlak zielony i rozpoczynamy stromy i niebezpieczny podbieg na Przełęcz Karb z przełęczy (niebieskim szlakiem) zbiegamy w kierunku Czerwonych Stawków aby po ich minięciu rozpocząć kolejny niebezpieczny podbieg (czarnym szlakiem) na Przełęcz Świnicką. Trawersujemy Pośrednią i Skrajną Turnię (szlak czerwony) i zbiegamy na Przełęcz Liliowe, następnie podbiegamy na Beskid z którego zbiegamy na Suchą Przełęcz. Teraz czeka nas nieznaczny podbieg i zdobywamy szczyt Kasprowego Wierchu. Z którego rozpoczyna się karkołomny i długi zbieg (zielonym szlakiem) przez Myślenickie Turnie do Kuźnic. Podbieg szeroką drogą (szlak niebieski) na Kalatówki, kilkadziesiąt metrów przed hotelem skręcamy w prawo (czarny szlak) na Ścieżkę nad Reglami. Kontynuujemy bieg, aż do pierwszego skrzyżowania szlaków, tu skręcamy w prawo i żółtym szlakiem zbiegamy przez Dolinę Białego, aż do jej wylotu. Następnie czeka nas już łagodny zbieg do mety ulicami: Droga do Białego, Grunwaldzka, Staszica i Plac Niepodległości gdzie usytuowana jest wymarzona meta.

Bieg im. Władysława hrabiego Zamoyskiego

Bieg został usytuowany na Palenicy Białczańskiej i jest to pierwszy z siedmiu punktów ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez Tatrzański Park Narodowy. W czasie biegu zawodnicy zapewne nie zwrócą na nie uwagi (wyjątek może stanowić, ostatni „przystanek” a mianowicie Morskie Oko) dlatego postanowiliśmy krótko opisać trasę po której w czerwcu przyjdzie wam rywalizować.

1. Palenica Białczańska (start: 0,0 km trasy biegu i 980 m n.p.m.) mieści się tu parking, placówka Straży Granicznej i wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to początek najbardziej uczęszczanego szlaku po polskiej stronie TATR.

2. Dolina Białki, jedna z największych dolin walnych w Tatrach. Cały jej obszar to ok. 63,5 km² i długość 12 km (w obrębie Tatr ciągnie się od Łysej Polany pod północno-zachodnią ścianę Zadniego Gerlacha). Duży wpływ na obecny charakter doliny miała działalność lodowca, który tu prawdopodobnie istniał i miał powierzchnię 60 km², grubości, aż 300 m i długość ok. 14 km.
Trasa biegu poprowadzona jest Doliną Białki na odcinku Palenica Białczańska – Wanta

3. Wodogrzmoty Mickiewicza (4,6 km trasy biegu i 1100 m n.p.m.) To trzy wodospady Potoku Roztoki. Towarzystwo Tatrzańskie w 1981 roku nadało nazwę Wodogrzmotom nazwę Wodospady Mickiewicza z okazji sprowadzenia (w 1980 r.) do Polski prochów Adama Mickiewicza z Francji. Z czasem utarła się potoczna nazwa Wodogrzmoty.

4. Wanta (6,6 km trasy biegu i 1165 m n.p.m.) Charakterystyczne miejsce gdyż tu rozpoczynają się skróty szosy do Morskiego Oka z których biegacze nie mogą skorzystać. Nazwa Wanta pochodzi od wielkiego bloku skalnego (który w gwarze podhalańskiej oznacza wielki odłam skalny) leżącego obok wspomnianego skrótu. W pobliżu znajduje się leśniczówka TPN.

5. Włosienica (8,6 km trasy biegu i 1310 m n.p.m.) to mała polana na której zbudowano parking oraz pawilon gastronomiczny. Nazwa Włosienica pochodzi od rosnącej tu trawy zwanej przez górali włosienicą lub włósienicą.

6. Żleb Żandarmerii, opada z grani Opalonego Wierchu do Doliny Rybiego Potoku. Jest żlebem szczególnie niebezpiecznym w zimie ponieważ co roku schodzą nim lawiny a raz na kilka lat są tak duże, że dochodzą aż do szosy. Nazwa żlebu pochodzi od wydarzenia które miało miejsc ew okresie galicyjskim (w XIX w.)wówczas została zniszczona przez lawinę śnieżną budka węgierskich żandarmów.

7. Morskie Oko (meta 10,0 km trasy biegu i 1410 m n.p.m.) to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku o powierzchni 34,93 ha i głębokości 50,8 m. Znajduje się u podnóża Mięguszowieckich Szczytów w samym sercu Tatr.
Wywalczył ten piękny zakątek dla Polski Patron naszego biegu Władysław hrabia Zamoyski (zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem na temat naszego Patrona, w zakładce patroni biegów)

Program zawodów

07.06.2018 r. (czwartek)
17.00 – 20.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)
ok. 18.00 złożenie kwiatów na grobie dh Franciszka Marduły (Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku)

08.06.2018 r. (piątek)
15.00-15.45 Wydawanie numerów startowych (Kuźnice)
16.00 Start Biegu Sokoła (Kuźnice)
ok. 20.00 Uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)
17.00 – 21.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)

09.06.2018 r. (sobota)
7.00 Start Wysokogórskiego Biegu im dh Franciszka Marduły (sprzed Kina Sokół, ul. Orkana 2)
ok. 15.00 Uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)
17.00 – 19.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)

10.06.2018 r. (niedziela)
7.30 Start Biegu im. Władysława hr. Zamoyskiego (Palenica Białczańska)
ok. 9.30 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100 lecie zakończenia sporu o Morskie Oko
ok. 13.00 Uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)

 

Źródło: www.biegisokole.pl

Zostaw komentarz

komentarzy