Rozwój hokeja w Bydgoszczy w latach 1995-1999 a „Sokół”

W Bydgoszczy toczy się dyskusja dotycząca budowy krytego lodowiska w nowej hali sportowej, która ma powstać na Babiej Wsi, w pobliżu istniejących hal sportowych: Łuczniczki i Artego. Projektanci zaplanowali obiekt w formie ?lodowego kryształu?. Podobno na rozpoczęcie prac zarezerwowano w budżecie Miasta Bydgoszczy 15,6 mln zł. Zakończenie prac planuje się na przełom 2017 /2018 r.

Sokół_II_Bydgoszcz_Fordon_hokej_1_Fot_A_Bogucki_1997Szkółka Hokejowa Sokoła przy SP 29. W środku od lewej Jan Wieleba ? trener, Jerzy Grzesiak ? instruktor, Andrzej Bogucki ? prezes, Jerzy Pantkowski ? instruktor, Wiesław Wawrzonkowski ? kierownik zespołu, 21 marca 1997 r.

Sokoli wkład 

Poniższy tekst jest przyczynkiem do artykułu red. Tadeusza Nadolskiego pt. ?To będzie hala na miarę potrzeb. I możliwości!?, który ukazał się w Expressie Bydgoskim w dniu 28 lipca 2016 r. W artykule jest mowa o wychowankach BTH. Przygotowanie pojedynczego zawodnika hokeisty to mozolna i ciężka praca, oraz kosztowna. Aby wychować jednego hokeistę zawodnika i dokonać selekcji potrzeba jednocześnie przygotowywać kilkudziesięciu młodych chłopców ćwicząc ich w podstawach gimnastyki, biegach, przełajach no i nauki jazdy na łyżwach. Poniższy zapis kronikarski został napisany w celu przypomnienia wkładu sokolstwa fordońskiego w rozwijanie tej pięknej dyscypliny sportowej.*

Szkółka Hokejowa TG ?Sokół? II Bydgoszcz?Fordon im. gen. Józefa Hallera w latach 1995-1999

W roku 130-lecia założenia Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Bydgoszczy (1886-2016) warto dokonać zapisu kronikarskiego o wkładzie sokolstwa fordońskiego w przygotowaniu hokeistów. W latach 1995-1998 wspólnymi siłami Urzędu Miasta Bydgoszczy, Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej 29 im. Wacława Wawrzyniaka, Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera i Bydgoskiego Towarzystwa Hokejowego, zorganizowano na masową skalę wstępne, a potem już profesjonalne treningi chłopców w dyscyplinie hokeja na lodzie. Cztery razy w tygodniu w w/w latach z Osiedla Bajka w Fordonie wyjeżdżały 3-4 autokary wożące uczniów na naukę jazdy na łyżwach z Fordonu na lodowisko Torbyd. Budowaliśmy wspólnie ogromną piramidę z około 600 dzieci. Potem dokonano selekcji i wytypowano najlepszych, przyszłych hokeistów organizując dla nich klasę sportową.

Sokół_II_Bydgoszcz_Fordon_Pomn_Powst_Wlkp_wyjzad_do_Koszyc_1998Przed wyjazdem TG ?Sokół? II Bydgoszcz?Fordon na Zlot Sokolstwa do Koszyc na Słowacji, 1998

Jednocześnie wyselekcjonowani  chłopcy przystąpili do Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon i zaczęli ćwiczyć gimnastykę i biegi oraz unihokej. Wstąpili również do Bydgoskiego Towarzystwa Hokejowego. Tu zaznaczę, że sokoli fordońscy jako jedni z pierwszych w Polsce w 1998 r. zaczęli uprawiać unihokej, uczestniczyli razem z gimnastykami w Zlocie Sokolstwa w Koszycach na Słowacji, uczestniczyli w niezliczonych imprezach krajoznawczych. To Josef Přibyl, czeski sokół z naczelnictwa Związku Sokołów w Czechach, na własnych plecach przywiózł społecznie sprzęt czeski do unihokeja do Bydgoszczy i nauczył nas grać w unihokeja. Ale to osobny temat. Niestety po ukończeniu SP 29 UMB obiecał chłopcom klasę hokejową w liceum, niestety zniszczona została ta inicjatywa dalszego szkolenia. Nieznacznie pomagano BTH w utrzymaniu innych drużyn hokejowych. Niestety zbyt małe środki, które miasto przeznaczało na BTH spowodowało, że klub hokejowy musiał się rozwiązać. Jednak nasi chłopcy wspólnie z rodzicami dalej inwestowali w szkolenie chłopców. Byli bardzo zintegrowani, tacy są do dziś. Za swoje prywatne pieniądze uprawiali dalej hokej, ale na lodowisku w Toruniu. Do dziś kilku zawodników jest zawodnikami II ligowego BKS-u. Warto w Bydgoszczy rozwijać hokej. To piękna, twarda i męska dyscyplina sportowa.

Andrzej Bogucki

* Artykuł został opublikowany: Tadeusz Nadolski, Z Fordonu dojeżdżali na ?Torbyd?. Nie przetrwali, [w:] Express Bydgoski 3 sierpnia 2016.

Zostaw komentarz

komentarzy