100 lat Niepodległej z „Sokołem” w Brodnicy!

Serce rośnie! Na widok tak wielu osób na sali i ćwiczeń tylu młodych sokołów! – takimi oto słowy zwrócił się do zebranych prezes ZTG „Sokół” w Polsce druh Damian Małecki w trakcie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie odbyły się w Brodnicy 16 października 2018 r. w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ćwiczeniach wspólnych wzięła udział ponad 100 dzieci przygotowanych przez druhny Katarzynę Brózdę oraz Małgorzatę Pierścionek-Sarnowską. Ich starania wspierała zasłużona prezeska Helena Szczepaniak.

Pokazy gimnastyczne

Pokazy gimnastyczne, a po nich otwarcie wystawy „Brodnickie Sokoły w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, odbyły się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Brodnicy. Uroczystości zostały zorganizowane przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Brodnicy, które wraca do życia po kilkunastu latach uśpienia. Trzeba od razu zaznaczyć, że uroczystości zorganizowane po tak długiej przerwie wypadły wzorowo, co jest zasługą druhen Katarzyny Brózdy oraz Małgorzaty Pierścionek-Sarnowskiej, a także ich mentorki i wieloletniej prezeski gniazda druhny Heleny Szczepaniak.

Przemówienie Damiana Małeckie, prezesa ZTG „Sokół” w Polsce

W pokazach ćwiczeń wzięła udział grupa około 100 sokoląt, które zaprezentowały kilka rodzajów układów, m.in. wspólne pokazy gimnastyczne, układy taneczne w rytm muzyki współczesnej oraz układy z flagami. Wśród ćwiczących znalazła się także najmłodsza grupa kilkuletnich dzieci, które wystąpiły przy wsparciu dorosłych opiekunów. Pokazy zostały przygotowane przez druhnę Katarzynę Brózdę i Małgorzatę Pierścionek-Sarnowską.

Władze Związku w towarzystwie prezeski Heleny Szczepaniak oraz brodnickich Sokołów

W uroczystościach uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości oraz mieszkańców Brodnicy. Do zebranych przemawiał burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz. Obecni byli także Poseł Paweł Szramka, wieloletni kapelan gniazda ks. Bogusław Lichnerowicz i in. Głos zabrał także prezes Damian Małecki, który kilkukrotnie wyrażał uznanie dla organizatorów za perfekcyjne przygotowanie obchodów.  Z ramienia ZTG „Sokół” w uroczystościach udział wziął także prezes honorowy Związku druh Zbigniew Okorski z Warszawy. Wiele wskazuje na to, że gniazdo w Brodnicy rozpoczyna nowy rozdział działalności.

(dm)

Zostaw komentarz

komentarzy