Strzelnica Klubu Strzeleckiego Snajper 29 września 2018 r. była miejscem, w którym odbył się drugi Memoriał Strzelecki im. mł. chor. Andrzeja Adamczyka i sierż. Pawła Legenckiego. Celem imprezy było upamiętnienie tragicznie zmarłych, pochodzących z Lublina żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów. TG Sokół w Lublinie był jednym z organizatorów zawodów.
Poległym kolegom
Podobnie jak w zeszłym roku inicjatorami organizacji zawodów były rodziny mł. chor. Andrzeja Adamczyka i sierż. Pawła Legenckiego, które w organizacji zawodów wsparły: wspomniany wcześniej KS Snajper, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Pierwszego Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Zawody patronatem objął wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek, a swą obecnością uświetnili członkowie rodzin patronów memoriału i ich towarzysze broni z JWK Lubliniec
Przed rozpoczęciem rywalizacji sportowej w kościele parafii garnizonowej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP została odprawiona msza św. w intencji patronów zawodów. Na koniec mszy ks. ppłk Andrzej Piersiak, proboszcz parafii, a jednocześnie kapelan Garnizonu Lublin, który widząc na mszy lublinieckich komandosów zaproponował by na budynku kościoła umieścić tablicę upamiętniającą mł. chor. Andrzeja Adamczyka i sierż. Pawła Legenckiego. Po uroczystościach kościelnych rodziny patronów memoriału, żołnierze i weterani z JWK Lubliniec oraz przedstawiciele organizatorów zawodów udali się na cmentarz, by tam na grobach mł. chor. Andrzeja Adamczyka i sierż. Pawła Legenckiego złożyć kwiaty i pomodlić się w ich intencji.
Turniej
Zawody w imieniu rodzin i organizatorów otworzyli: Marek Niedźwiadek oraz ppłk Sławomir Filipowski były dowódca i kolega, po czym strzelcy przystąpili do rywalizacji sportowej. Rywalizowano w następujących kategoriach: karabin pneumatyczny młodzików, juniorów młodszych i juniorów starszych, pistolet pneumatyczny i sportowy, a także w pistolet dynamiczny centralnego zapłonu. Wyodrębniono też klasyfikację dla służb mundurowych, zaś nagrody ufundował ppłk Michał Strzelecki, dowódca JWK Lubliniec. Zwycięzcy poszczególnych kategorii oprócz trofeów otrzymali nagrody książkowe związane z żołnierską służbą na misjach zagranicznych, książkę byłego żołnierza GROM, kryjącego się pod pseudonimem Naval ufundowaną przez autora i opatrzoną przez niego dedykacją dla zwycięzców memoriału, książki obrazujące walkę partyzancką z niemieckim i sowieckim okupantem, oraz wspomnienia wojenne Tadeusza Kossaka z lat 1918-1920.
Żołnierze JWK Lubliniec chcąc podziękować za organizację i wsparcie obu edycji Memoriału specjalne podziękowania wręczyli Tadeuszowi Mostowcowi, prezesowi KS Snajper i wojewodzie lubelskiemu prof. Przemysławowi Czarnkowi, którego podczas zawodów reprezentował jego doradca i radny miasta Lublin Tomasz Pitucha. Organizację zawodów wsparła również Fundacja Niepodległości i lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Piknik militarny
Rywalizacji sportowej towarzyszył odbywający się piknik militarny, odbywający się na placu przed strzelnicą. Swoje prezentacje przygotowały JWK Lubliniec, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Pierwszego Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która przedstawiła uzbrojenie i umundurowanie partyzanckie, a także Grupa Edukacji Historycznej przy Fundacji Niepodległości, która prezentowała sprzęt i mundury 2 Korpusu gen. Andersa, swe stoisko promocyjne wystawiła też 2 Lubelska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, zaś IPN udostępnił wystawę zatytułowaną „Polska Walcząca” przedstawiającą walkę z niemieckim okupantem. Całości dopełnił wyśmienity poczęstunek przygotowany przez panie z GRH.
Podwójny cel, jakiemu służyły opisane zdarzenia, został w całości zrealizowany: uczczono godnie pamięć patronów memoriału i przybliżono lubelskiej społeczności – zwłaszcza młodzieży – chlubne tradycje polskich sił zbrojnych i ich współczesną służbę.
Mł. chor. Andrzej Adamczyk urodził się w Lublinie w 1974 r.. Służbę wojskową w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu rozpoczął w 1998 r. Od 2004 r. na stanowisku zastępcy dowódcy sekcji działań specjalnych w Zespole Bojowym. Brał udział w misjach zagranicznych w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego m.in. w Iraku i Afganistanie oraz w Task Force 50 w czasie XI i XIV zmiany w latach 2012 i 2014. Zginął 19 lutego 2015 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego ze służbą wojskową.
Sierż. Paweł Legencki (ur. 1980 r.) służbę wojskową w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu rozpoczął w 1998 r. jako radiooperator. Później pełnił funkcję zwiadowcy. Służył na II zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Macedonii. Zginął 4 marca 2003 r. w wyniku wybuchu miny-pułapki.
Piotr Mazur
Foto.: Grzegorz GLADYSZEWSKI