100 lat sokolego gniazda w Bukówcu Górnym

W tym roku przypada setna rocznica powstania gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Bukówcu Górnym. Z tej okazji lokalna społeczność przygotowuje wyjątkowe obchody!

Obchody setnej rocznicy założenia TG „Sokół” w Bukówcu Górnym (gm. Włoszakowice, pow. leszczyński) odbywać się będą w sobotę, 23 października. Jak zdradził w rozmowie z portalem wsokole.pl Jan Kot, prezes bukówieckiego gniazda, obchody rozpoczną się tego dnia o 15:45 – na tę godzinę przewidziana jest zbiórka uczestników obchodów pod miejscową salą wiejską. Wtedy też zostaną złożone kwiaty pod tablicami poległych w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolskim, wrześniu 1939 roku i w czasie okupacji hitlerowskiej. Kwiaty złożone zostaną również na grobie pierwszego prezesa TG „Sokół” w Bukówcu Górnym Jana Bury. Następnie o godzinie 16:00 w miejscowym kościele pw. św. Marcina rozpocznie się uroczysta msza święta.

Po mszy uczestnicy obchodów przejdą pod bukówiecki Wiejski Dom Kultury, gdzie odsłonięta zostanie rzeźba sokoła (ptaka). Jak powiedział w rozmowie z portalem wsokole.pl Jan Kot: Jest to betonowa rzeźba, dość dużych rozmiarów. Według jednych jest to ptak wzbijający się do lotu, natomiast według drugich – ptak, który właśnie wylądował. Odlew sokoła będzie stał na postumencie, również betonowym.

Następnie uczestnicy w sali będą mieli okazję poznać historię założenia i działalności TG „Sokół” w Bukówcu Górnym (odczyt prezesa gniazda Jana Kota). Na obchodach nie zabraknie także części artystycznej – wystąpi m.in. miejscowy Zespół Regionalny „Nowe Lotko” oraz chór męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic. Pomiędzy występami artystycznymi na uczestników obchodów czekać będzie uroczysta kolacja.

źródło: profil Facebook TG „Sokół” w Bukówcu Górnym

Gniazdo w Bukówcu Górnym powstało 21 sierpnia 1921 roku – inicjatorem jego powstania był Jan Bura, pierwszy prezes gniazda i naczelnik sokolej drużyny. To właśnie on zebrał grupę znajomych i założył wraz z nimi bukówiecki oddział „Sokoła”. Gniazdo działało do 1939 roku, do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie we wsi działał miejscowy Ludowy Zespół Sportowy „Sokół” Bukówiec Górny, który zrzeszał miejscową młodzież – organizowano wówczas m.in. obozy narciarskie, wyścigi rowerowe oraz biegi. Jak zaznaczył Jan Kot: LZS działał tak jak „Sokół”, tylko funkcjonował pod inną nazwą. W 1990 roku gniazdo zostało reaktywowane z inicjatywy Grzegorza Mierzyńskiego. Wtedy też powrócono do przedwojennej nazwy.

Obecnie TG „Sokół” w Bukówcu Górnym liczy 42 członków. Znane jest z organizacji wielu przedsięwzięć. Jak powiedział prezes Jan Kot: Angażujemy się już 6 stycznia, w obchody święta Trzech Króli, kiedy to przypada rocznica przystąpienia Bukówca Górnego do Powstania Wielkopolskiego. Organizujemy także wyjazdy narciarskie dla druhów i młodzieży. We wsi działa również grupa motocyklowa „Sokół” Bukówiec Górny, która organizuje rajd motocyklowy „Drogami Września”. W tym roku zorganizowana została 25. edycja rajdu. W okresie jesienno-zimowym organizujemy rozgrywki tenisa stołowego. Ponadto od kilku lat organizowane jest „Lotanie Bukówieckie” czyli 24-godzinna sztafeta; jest to akcja charytatywna, z której zebrane środki przeznaczone są na Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach.

Najbardziej znanym wydarzeniem organizowanym przez bukówieckie gniazdo jest Bieg Sokoła. W tym roku, 10 października 2021 roku, zorganizowana została już 35. edycja tej imprezy. Jak zdradził w rozmowie Jan Kot: W tym roku, w biegach na czterech dystansach, 15 km, 5 km, 2 km i 1 km, uczestniczyło około 670 zawodników. Odbył się także wówczas bieg przedszkolaków – uczestniczyło w nim 70 dzieci. Jak zapewnił prezes gniazda w Bukówcu Górnym, z całą pewnością organizowane będą kolejne edycje Biegu Sokoła.

Zostaw komentarz

komentarzy