137. rocznica powstania TG „Sokół” w Szamotułach!

W ubiegłą niedzielę, 28 stycznia br. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Szamotułach obchodziło 137. rocznicę powstania. Już do tradycji przeszły uroczystości powstania gniazda szamotulskiego corocznie obchodzone w styczniu.

Uczestnicy obchodów 137. rocznicy powstania TG „Sokół” w Szamotułach

Członkowie szamotulskiego „Sokoła” świętowali 137. rocznicę powstania gniazda (tak określa się lokalną strukturę) w sali im. Edmunda Calliera w Bibliotece Publicznej w Szamotułach. Zaproszonych gości powitał prezes Sławomir Hazak, który następnie przedstawił całoroczną działalność szamotulskiego gniazda w mijającym roku.

Gośćmi specjalnymi byli i swoje prelekcje przedłożyli prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh Damian Małecki, który mówił i współczesnej idei i działalności „Sokoła” w Polsce oraz za granicą oraz pracownik IPN dr Piotr Grzelczak, którego prelekcja dotyczyła Powstania Wielkopolskiego, jego genezy oraz udziału w nim członków szamotulskiego gniazda. Kilka słów do zebranych skierowali także kapelan Sokolstwa Polskiego ks. Marcin Kostka oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Szamotułach dr Piotr Nowak.

Druh prezes Damian Małeckie w trakcie swojego wystąpienia

Przyczynkiem do organizacji obchodów była kolejna rocznica pierwszej rejestracji gniazda. 28 stycznia 1887 roku pruski urząd policyjny stwierdził, że akt założycielski organizacji prawidłowo się dokonał, co pozwoliło na legalną działalność przed 137 laty.

Zostaw komentarz

komentarzy