150 lat temu urodził się Wojciech Korfanty!

20 kwietna 1873 r. w miejscowości sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie) urodził się Wojciech Korfanty, jeden z ojców niepodległości w 1918 r. Współcześnie niewiele osób łączy Korfantego z „Sokołem”, tymczasem Korfanty, a także członkowie jego rodziny, byli związani z „Sokołem” przez wiele lat.

Wojciech Korfanty (1873-1939) w latach 1895-1896 studiował na politechnice w Charlottenburgu (obecnie dzielnica Berlina), gdzie prawdopodobnie zetknął się z „Sokołem” po raz pierwszy. 11 września 1902 uczestniczył w reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Katowicach, którego został prezesem. Mniej więcej w tym samym czasie miał pełnić funkcję prezesa TG „Sokół” w Siemianowicach (obecnie Siemianowice Śląskie).

Po przejęciu pisma udostępniał łamy kierowanego przez siebie „Górnoślązaka”, gdzie publikowane były artykuły dotyczące działalności organizacji sokolej. Korfanty swoją aktywność w „Sokole” zwiększył w okresie przygotowań do powstań śląskich i plebiscytów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości brał udział w I Zlocie Sokolstwa Polskiego w Warszawie w lipcu 1921, gdzie był jednym z najważniejszych gości.

Co istotne, z „Sokołem” ściśle i przez wiele lat związana była najbliższa rodzina Korfantego, m.in. prezesem Okręgu XII Dzielnicy Śląskiej TG „Sokół” był brat Wojciecha – Jan Korfanty. Rodzina Korfantego udzielała się w organizacji aż do wybuchu II wojny światowej. Samemu Korfantego podczas ceremonii pogrzebowej towarzyszyła asysta honorowa składająca się z członków TG „Sokół”, dobrze widoczna na zachowanych zdjęciach i filmie.

Zostaw komentarz

komentarzy