27 i 28 września 100. rocznicę powstania obchodzić będzie sokoli zespół ludowy z Winnipeg w Kanadzie!

Pierwsze Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Winnipeg zostało założone w 1904 r. Założycielem pierwszego gniazda w Kanadzie był weteran powstania styczniowego Wawrzyniec Sielski, którego wspierali czterej synowie – Bolesław, Mieczysław, Stanisław i Józef. Niewiele później powstało kolejne Towarzystwo w Winnipeg, które kilka lat temu obchodziło 100-lecie istnienia i działa nieprzerwanie do dziś. Po kilku latach przy Towarzystwie działalność rozpoczął także zespół ludowy Sokół, występujący na wielu uroczystościach i imprezach w Kanadzie, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Doskonałe funkcjonowanie gniazda zapewnia historyczna Sokolnia (zbudowana w 1928 r.), która służy do dziś jako miejsce spotkań, zebrań i odbywających się imprez.

Sokol Celebrates 100 Years -POSTER

Sokoli w Kanadzie

Siedziba Sokoła mieści się przy 717 Manitoba Avenue w historycznym budynku z 1928 r., do którego dobudowano większe pomieszczenia w 1964 r. Tu działa zespól tańca Sokół, szkoła tańca, gdzie gromadzą się dzieci od 4-5 roku życia – najmłodszy narybek Towarzystwa Gimnastycznego, jest chór Sokół, grupa taneczna Rhythmic Dancers, Koło Młodzieżowe, czynna jest dobrze zaopatrzona biblioteka, tu odbywają się próby i koncerty, zbiera się Polonia na liczne imprezy, akademie, uroczystości i zabawy. Ale nie utrzymanie budynku jest podstawową troską prezesa, wiceprezesów, zarządu oraz członków organizacji. Najważniejsze są ideały, którym sokoli hołdują. Polskość, patriotyzm, wartości narodowe.

„Podstawowa działalność Sokoła to promowanie polskiej kultury, którą nasi przodkowie i my przywieźliśmy z Polski, polskiego języka i polskich tradycji. Musimy pokazać te wartości tu, na emigracji. Dlatego istniejemy. Nie dla siebie, nie dla budynku. Sokół wychodzi do społeczności polonijnej, zrzeszonej i niezrzeszonej, do Kanadyjczyków, do każdej narodowości. Chcemy pokazać nasze korzenie” – mówi prezes Jaworski.

To dlatego od kilku lat, na początku czerwca, cały Winnipeg jest zapraszany na „Dni Sokoła”, gdzie prezentowana jest polska kultura, śpiew, taniec, zwyczaje, moda, kuchnia. I są goście z innych grup etnicznych, którzy pokazują swój dorobek.

W odróżnieniu od innych organizacji Sokół przeżywa renesans młodzieży. Aktywna, zaangażowana, wykształcona – zasila szeregi organizacji, jest wybierana do zarządu. „Oni będą kontynuować to, co zaczęli nasi przodkowie” – cieszy się prezes.

Sokolnia

Sokolnia gniazda z Winnipeg

Sokół inwestuje w młodzież, sponsoruje m.in. wyjazdy do Polski na Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, zaprasza w swoje szeregi. „Powiedzcie, czego potrzebujecie. Pokażcie, co potraficie”– te hasła działają! Młodzież zawsze pomaga Sokołowi podczas organizacji zabaw, imprez, koncertów. Sami też organizują. Dochód jednej z zabaw został przeznaczony na CancerCare Manitoba Foundation. Ale najważniejsze, że tu, w Sokole, poznają się, nawiązują przyjaźnie, organizują swoje spotkania w dużej, nowocześnie urządzonej sali, gdzie zbiera się 300 młodych ludzi, większość Polaków.

Do Sokoła przychodzi nie tylko stęskniona za Polską stara imigracja, nie tylko ich dzieci, ale już gromadzą się wnuki, a jak np. w przypadku rodziny Walichnowskich kolejne, czwarte pokolenie działa w Sokole. Może nie wszyscy rozmawiają po polsku, ale przywiązanie do narodowych wartości i tradycji sprawia, że żyją po polsku.

 

 

Źródło:

sokolwinnipeg.com

Zostaw komentarz

komentarzy