Brwinowski pasjonat sportu siłowego Wojciech Nitecki

W tym roku odbyły się XX Jubileuszowe Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Gminy Brwinów. Organizatorem zawodów jest wieloletni kierownik sekcji kulturystyki i trójboju siłowego przy brwinowskim „Sokole” druh Wojciech Nitecki.

Uczestnicy tegorocznych zawodów. Widok na salę

Dwadzieścia lat minęło nie wiadomo kiedy. Niedawno były pierwsze mistrzostwa, a tu już 20 – tymi słowami z łzami w oczach podziękował widzom i uczestnikom druh Wojciech Nitecki, organizator mistrzostw.

Jubileuszowe zmagania stały się okazją do wydania książki „Sokole Wyciskanie”, która przedstawia historię 20 lat sekcji kulturystyki i trójboju siłowego. Publikację przygotowała Elżbieta Nitecka, córka Wojciecha. To jednak nie koniec, bo już 14 września 2019 z okazji Dni Brwinowa odbędą się zawody Strong Man z udziałem gości honorowych Sławomira Toczka i Jarosława Dymka. Zawody Strongman od początku cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców.

Wojciech Nitecki

Urodził się 2 grudnia 1955 r. w Brwinowie. Od wielu lat jest pasjonatem sportu. Już jako dzieciak w podstawówce podciągałem się na drążku od trzepaka i wyciskałem kółko od wagonika z cegielni – mówi. Będąc trochę starszym ćwiczyłem na hantlach i zaczęła się sztanga – dodaje. W latach 90 był członkiem Klubu BKS Naprzód Brwinów, za co został odznaczony brązową oznaką PZPN-u.

W 1995 r. w związku z 40. urodzinami wzrosło jego zainteresowanie sportem siłowym. Przez kilka najbliższych lat prawie prosto z pracy udawał się na małą, nieistniejącą już siłownię, która znajdowała się przy Stadionie Miejskim im J. Kusocińskiego. Siłownia nosiła nazwę Hefajstos. Pomimo niedoborów w sprzęcie, z sukcesem trenował w niej z kilkoma innymi kolegami.

Mistrzostwa Świata Trnawa – Słowacja. Na zdjęciu członkowie sekcji a zarazem zwycięscy mistrzostw

W 1999 r. po raz pierwszy udał się do sąsiedniego Pruszkowa, w którym odbywały się Mistrzostwa Pruszkowa w wyciskaniu sztangi i kulturystyce. Tam po raz pierwszy spotkał Mariusza Pudzianowskiego, jednego z najpopularniejszych w Polsce Strongmenów, który był tego dnia zawodnikiem. Po skończonych mistrzostwach udał się do organizatora Ireneusza Pryka, prezesa klubu UKS New Power Pruszków, pogratulować udanych zawodów, a zarazem porozmawiać o tym, co trzeba zrobić, aby móc zorganizować takie mistrzostwa. Ireneusz Pyrka poza udzieleniem kilku rad zgodził się na wypożyczenie sprzętu. W ten sposób stworzono podwaliny pod przyszłe zawody w Brwinowie.

Pierwsze zawody

W 2000 r. zorganizowano pierwsze mistrzostwa Brwinowa w wyciskaniu sztangi leżąc. Zawody odbyły się w małej salce w budynku znajdującym się na stadionie miejskim, a udział w nich wzięła garstka osób. W tym samym roku druhowi Niteckiemu przyznana została srebrna odznaka przez Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej za aktywną działalność w BKS „Naprzód”, do którego należał w latach 1995-2006.

W 2001 r. odbyły się II mistrzostwa, które zorganizowano w hali Zespołu Szkół nr 2 przy ul Żwirowej 16. W zawodach udział wzięła większa ilość zawodników. W 2002 r. podczas III mistrzostw gościem honorowym turnieju był Marian Zieliński – jeden z najbardziej utytułowanych polskich ciężarowców.

Strongman

Największa popularność zawodów i sekcji rozpoczęła się wraz z 2006 r., który był rokiem szczególnym. Od tego roku, ku uciesze mieszkańców Brwinowa, zapraszani są słynni strongmeni. Pierwszymi zaproszonymi byli Mariusza Pudzianowskiego i kulturysta Hubert Olborski. W tym samym roku Wojciech Nitecki wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brwinowie i za zgodą zarządu i prezesa Jana Członkowskiego stworzył sekcję kulturystyki i trójboju siłowego.

Zawody Strongman 2018 z gościem honorowym Sławomirem Toczkiem

W następnych latach Wojciech Nitecki wraz z członkami sekcji brali udział w zawodach nie tylko w Polsce, ale także za zagranicą zdobywając tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Europy oraz Świata. Z roku na rok zawodników przybywało. Na początku była to garstka osób, aby następnie z garstki zrobiła się setka uczestników, którzy przyjeżdżali z całej Polski.
Dla urozmaicenia mistrzostw druh Nitecki zapraszał znanych gości:

 1. Marian Zieliński – uprawiający podnoszenie ciężarów, uczestnik czterech olimpiad – Mistrz Świata, Mistrz Europy, zdobywca pięciu rekordów świata, zdobywca dwudziestu medali. Pan Marian w latach 1980-90 w Brwinowie miał zakład jubilerski.
 2. Marian Glinka Mistrz Świata Weteranów w sportach siłowych, aktor.
 3. Mariusz Pudzianowski wielokrotny Mistrz Świata, Europy i Polski w kategorii Strong-Man. Obecnie zawodnik KSW.
 4. Hubert Olborski – Mistrz Polski, Europy w kulturystyce.
 5. Zbigniew Kaczorowski – Mistrz Polski, wicemistrz Europy w kulturystyce.
 6. Jan Łuka – osiemnastokrotny mistrz Polski w trójboju siłowym (martwy ciąg – przysiad ze sztangą na plecach – wyciskanie sztangi na ławce) oraz pięciokrotny mistrz świata w wyciskaniu sztangi leżąc.
 7. Waldemar Nol – Mistrz Świata w kulturystyce.
 8. Andrzej Maszewski – wielokrotny Mistrz Polski i Europy w kulturystyce.
 9. Mariusz Strzeliński – trzykrotny Mistrz Świata w kulturystyce.
 10. Katarzyna Kozakiewicz – Mistrzyni Świata, Europy i Polski w fitness sylwetkowym.
 11. Julia Radecka – Mistrzyni Europy w fitness gimnastycznym.
 12. Aneta Florczyk – Mistrzyni Świata, Europy i Polski w Strong-Woman.
 13. Marek Piotrowski – Kick-boxing; dziewięciokrotny mistrz świata zawodowców; mistrz świata amatorów; zdobywca pucharu świata Kick-boxingu; 13 walk karate bez porażki; wojownik lat 90, był jednym z dwóch w USA; dwukrotny Kick-boxer roku w USA.
 14. Krzysztof Piekarz – Mistrz Polski w kulturystyce.
 15. Grzegorz Peksa – mistrz Polski i Europy Strong-Man.
 16. Sławomir Toczek – Mistrz Polski i Europy Strong-Man.

Sukcesy i medale

Wojciech Nitecki może pochwalić się wieloma sukcesami i medalami zdobytymi podczas zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc, do najważniejszych należą:

 • Mistrzostwa Warszawy 2005 III miejsce
 • Mistrzostwa Polski 2005 rok IV miejsce Kielce
 • Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2010 I miejsce Zalesie federacji WUAP
 • Mistrzostwa Polski Weteranów III miejsce Kielsce
 • Mistrzostwa Europy 2011 I miejsce Rybnik
 • III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski II miejsce Zalesie 2012 federacji WUAP
 • Mistrzostwa Świata federacji WUAP II miejsce Niemcy(Herzberg)2012
 • Mistrzostwa Europy federacji WPA I miejsce Łódź 2015
 • Mistrzostwa Świata federacji WUAP 2016 II miejsce Herzberg Niemcy
 • Mistrzostwa Świata federacji WPA 2017 I miejsce Siedlce
 • Mistrzostwa Polski federacji WRP 2018 IV miejsce
 • Mistrzostwa Świata federacji WUAP II miejsce 2018 Słowacja(Trnava)

Elżbieta Nitecka

Zostaw komentarz

komentarzy