W tym roku odbyły się XX Jubileuszowe Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Gminy Brwinów. Organizatorem zawodów jest wieloletni kierownik sekcji kulturystyki i trójboju siłowego przy brwinowskim „Sokole” druh Wojciech Nitecki.
Dwadzieścia lat minęło nie wiadomo kiedy. Niedawno były pierwsze mistrzostwa, a tu już 20 – tymi słowami z łzami w oczach podziękował widzom i uczestnikom druh Wojciech Nitecki, organizator mistrzostw.
Jubileuszowe zmagania stały się okazją do wydania książki „Sokole Wyciskanie”, która przedstawia historię 20 lat sekcji kulturystyki i trójboju siłowego. Publikację przygotowała Elżbieta Nitecka, córka Wojciecha. To jednak nie koniec, bo już 14 września 2019 z okazji Dni Brwinowa odbędą się zawody Strong Man z udziałem gości honorowych Sławomira Toczka i Jarosława Dymka. Zawody Strongman od początku cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców.
Wojciech Nitecki
Urodził się 2 grudnia 1955 r. w Brwinowie. Od wielu lat jest pasjonatem sportu. Już jako dzieciak w podstawówce podciągałem się na drążku od trzepaka i wyciskałem kółko od wagonika z cegielni – mówi. Będąc trochę starszym ćwiczyłem na hantlach i zaczęła się sztanga – dodaje. W latach 90 był członkiem Klubu BKS Naprzód Brwinów, za co został odznaczony brązową oznaką PZPN-u.
W 1995 r. w związku z 40. urodzinami wzrosło jego zainteresowanie sportem siłowym. Przez kilka najbliższych lat prawie prosto z pracy udawał się na małą, nieistniejącą już siłownię, która znajdowała się przy Stadionie Miejskim im J. Kusocińskiego. Siłownia nosiła nazwę Hefajstos. Pomimo niedoborów w sprzęcie, z sukcesem trenował w niej z kilkoma innymi kolegami.
W 1999 r. po raz pierwszy udał się do sąsiedniego Pruszkowa, w którym odbywały się Mistrzostwa Pruszkowa w wyciskaniu sztangi i kulturystyce. Tam po raz pierwszy spotkał Mariusza Pudzianowskiego, jednego z najpopularniejszych w Polsce Strongmenów, który był tego dnia zawodnikiem. Po skończonych mistrzostwach udał się do organizatora Ireneusza Pryka, prezesa klubu UKS New Power Pruszków, pogratulować udanych zawodów, a zarazem porozmawiać o tym, co trzeba zrobić, aby móc zorganizować takie mistrzostwa. Ireneusz Pyrka poza udzieleniem kilku rad zgodził się na wypożyczenie sprzętu. W ten sposób stworzono podwaliny pod przyszłe zawody w Brwinowie.
Pierwsze zawody
W 2000 r. zorganizowano pierwsze mistrzostwa Brwinowa w wyciskaniu sztangi leżąc. Zawody odbyły się w małej salce w budynku znajdującym się na stadionie miejskim, a udział w nich wzięła garstka osób. W tym samym roku druhowi Niteckiemu przyznana została srebrna odznaka przez Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej za aktywną działalność w BKS „Naprzód”, do którego należał w latach 1995-2006.
W 2001 r. odbyły się II mistrzostwa, które zorganizowano w hali Zespołu Szkół nr 2 przy ul Żwirowej 16. W zawodach udział wzięła większa ilość zawodników. W 2002 r. podczas III mistrzostw gościem honorowym turnieju był Marian Zieliński – jeden z najbardziej utytułowanych polskich ciężarowców.
Strongman
Największa popularność zawodów i sekcji rozpoczęła się wraz z 2006 r., który był rokiem szczególnym. Od tego roku, ku uciesze mieszkańców Brwinowa, zapraszani są słynni strongmeni. Pierwszymi zaproszonymi byli Mariusza Pudzianowskiego i kulturysta Hubert Olborski. W tym samym roku Wojciech Nitecki wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brwinowie i za zgodą zarządu i prezesa Jana Członkowskiego stworzył sekcję kulturystyki i trójboju siłowego.
W następnych latach Wojciech Nitecki wraz z członkami sekcji brali udział w zawodach nie tylko w Polsce, ale także za zagranicą zdobywając tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Europy oraz Świata. Z roku na rok zawodników przybywało. Na początku była to garstka osób, aby następnie z garstki zrobiła się setka uczestników, którzy przyjeżdżali z całej Polski.
Dla urozmaicenia mistrzostw druh Nitecki zapraszał znanych gości:
- Marian Zieliński – uprawiający podnoszenie ciężarów, uczestnik czterech olimpiad – Mistrz Świata, Mistrz Europy, zdobywca pięciu rekordów świata, zdobywca dwudziestu medali. Pan Marian w latach 1980-90 w Brwinowie miał zakład jubilerski.
- Marian Glinka Mistrz Świata Weteranów w sportach siłowych, aktor.
- Mariusz Pudzianowski wielokrotny Mistrz Świata, Europy i Polski w kategorii Strong-Man. Obecnie zawodnik KSW.
- Hubert Olborski – Mistrz Polski, Europy w kulturystyce.
- Zbigniew Kaczorowski – Mistrz Polski, wicemistrz Europy w kulturystyce.
- Jan Łuka – osiemnastokrotny mistrz Polski w trójboju siłowym (martwy ciąg – przysiad ze sztangą na plecach – wyciskanie sztangi na ławce) oraz pięciokrotny mistrz świata w wyciskaniu sztangi leżąc.
- Waldemar Nol – Mistrz Świata w kulturystyce.
- Andrzej Maszewski – wielokrotny Mistrz Polski i Europy w kulturystyce.
- Mariusz Strzeliński – trzykrotny Mistrz Świata w kulturystyce.
- Katarzyna Kozakiewicz – Mistrzyni Świata, Europy i Polski w fitness sylwetkowym.
- Julia Radecka – Mistrzyni Europy w fitness gimnastycznym.
- Aneta Florczyk – Mistrzyni Świata, Europy i Polski w Strong-Woman.
- Marek Piotrowski – Kick-boxing; dziewięciokrotny mistrz świata zawodowców; mistrz świata amatorów; zdobywca pucharu świata Kick-boxingu; 13 walk karate bez porażki; wojownik lat 90, był jednym z dwóch w USA; dwukrotny Kick-boxer roku w USA.
- Krzysztof Piekarz – Mistrz Polski w kulturystyce.
- Grzegorz Peksa – mistrz Polski i Europy Strong-Man.
- Sławomir Toczek – Mistrz Polski i Europy Strong-Man.
Sukcesy i medale
Wojciech Nitecki może pochwalić się wieloma sukcesami i medalami zdobytymi podczas zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc, do najważniejszych należą:
- Mistrzostwa Warszawy 2005 III miejsce
- Mistrzostwa Polski 2005 rok IV miejsce Kielce
- Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2010 I miejsce Zalesie federacji WUAP
- Mistrzostwa Polski Weteranów III miejsce Kielsce
- Mistrzostwa Europy 2011 I miejsce Rybnik
- III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski II miejsce Zalesie 2012 federacji WUAP
- Mistrzostwa Świata federacji WUAP II miejsce Niemcy(Herzberg)2012
- Mistrzostwa Europy federacji WPA I miejsce Łódź 2015
- Mistrzostwa Świata federacji WUAP 2016 II miejsce Herzberg Niemcy
- Mistrzostwa Świata federacji WPA 2017 I miejsce Siedlce
- Mistrzostwa Polski federacji WRP 2018 IV miejsce
- Mistrzostwa Świata federacji WUAP II miejsce 2018 Słowacja(Trnava)
Elżbieta Nitecka