Debata Sokoła w Pałacu Działyńskich

W minioną sobotę w Poznaniu obecni na sali w Pałacu Działyńskich byli świadkami niezwykle ciekawej debaty, która zorganizowana została drugiego dnia Festiwalu Książki Narodowej. Na zaproszenie Damiana Małeckiego, prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, wzięli w niej udział Przemysław Piasta, Wojciech Kempa i Jacek Janas.

Uczestnicy Debaty Sokoła. Od lewej Damian Małecki, Jacek Janas, Wojciech Kempa i Przemysław Piasta

Organizatorem wydarzenia był „Sokół Poznański”. Debata odbywała się w ramach Festiwalu Książki Narodowej, co stało się okazją do zaprezentowania najnowszych publikacji uczestników debaty. Prowadzący dyskusję przedstawił książkę Przemysława Piasty pt. „Notatki z tonącego okrętu. Wybór publicystyki z lat 2013-2018” oraz Wojciecha Kempy „Co przed Mieszkiem”. W najbliższym czasie ukaże się też książka Damiana Małeckiego poświęcona postaci Mieczysława Opatrnego.

Uczestnicy dyskusji poruszyli szereg niezwykle interesujących tematów. Dyskusję rozpoczęła próba zdefiniowania samego patriotyzmu. Następnie starano się odpowiedzieć na pytanie o wartość współczesnej polityki historycznej. Wśród zaproszonych gości pojawił się rozdźwięk w kwestii kształtowania i prowadzenie tego rodzaju polityki. Przemysław Piasta obstawał za polityką ekonomii krwi, czemu przeciwstawiał się Wojciech Kempa mówiący o wartości krwi męczenników. Był to jednak jedyny temat, który poróżnił dyskutantów.

Dalsza część dyskusji skupiła się na idei wolnego rynku. Mecenas Janas proponował, aby przywrócić równość podmiotów wobec prawa. Mówiono także o procesach globalizacji, przemianach kulturowych i demografii. Wiele uwagi poświęcono też mediom społecznościowym takim jak facebook, twitter oraz platformom typu google.

Nie była to ostatnia Debata Sokoła. O kolejnych na pewno będziemy informować.

Zostaw komentarz

komentarzy