Dwa dni rekonstrukcji historycznych oraz inscenizacja bitwy pod Orszą w 500. rocznicę już od jutra w Warszawie!

Wydarzenie „Orsza 500 lat” ma charakter historyczno- kulturalny. Bitwa pod Orszą była ostatnią bitwą polskiego średniowiecza, pierwszą wielką bitwą husarii. W przeszłości „Sokół” z powodzeniem organizował podobne obchody, z których największy rozmach miały uroczystości upamiętniające 500. rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem zorganizowane w Krakowie w 1910 r. Wydarzenie obfitować będzie w liczne atrakcje, z których najciekawiej zapowiadają się turniej łuczników konnych, wystawa muzeum Tatarów polskich, pokazy rycerskie i historyczne obozowisko.


10429417_652540048158104_2273074968330223423_n

Bitwa sprzed 500 lat

Bitwa pod Orszą, to największe starcie rycerstwa tamtego okresu w Europie. Ponadto powstrzymała ona napór Księstwa Moskiewskiego na ziemie Litewskie. Było to ogromne zwycięstwo, choć nie pozwoliło utrzymać w granicach państwa polsko-litewskiego Smoleńska, który udało się odzyskać dopiero 96 lat później. Bitwa jest niezwykle ciekawa i ważna również z innych względów. Było to ostatnie starcie zaliczane do polskiego średniowiecza, jak również pierwsze, w którym tak ważną rolę odegrała wczesna husaria. 

Inscenizacja bitew, liczne atrakcje

Naszą misją jest godne uczczenie i nagłośnienie 500. rocznicy bitwy pod Orszą – jednej z największych bitew tamtych czasów w Europie, jednej z ważniejszych w tamtym okresie w historii Polski i ówczesnej Litwy. 
W tym celu organizujemy dwudniowy „piknik rycerski” w Warszawie, wystawę, turnieje, konkursy, pokazy rycerstwa tamtego okresu, inscenizację bitwy, oraz obozowisko rycerskie, jak i targ ze stoiskami rzemieślników wytwarzających przedmioty w tym repliki broni oraz inne tradycyjne wyroby tamtego okresu – mówią organizatorzy.
Jednak jak podkreślają głównym punktem „Orszy 500 lat” będzie inscenizacja bitwy.
Jest to wydarzenie bez precedensu, w ramach którego będziemy się starali możliwie jak najlepiej przedstawić przebieg oryginalnej bitwy. Będzie to niezwykle trudne i pionierskie przedsięwzięcie, po pierwsze ze względu na fakt, że w Polsce bardzo niewielu rekonstruktorów odtwarza ten okres. Ponadto bitwa ta była na styku dwóch epok zarówno w naszej historii, jak i wojskowości. Jeśli uda nam się to odpowiednio przeprowadzić, będzie to niezwykłe widowisko, które godnie upamiętni historyczne wydarzenia sprzed pół tysiąca lat – zapowiadają.

1796032_612206705524772_1627360829_o

Poza inscenizacją bitwy pod Orszą, która odbędzie się w niedzielę 29 czerwca tuż po godzinie dwunastej, wydarzenie obfitować będzie w liczne inne atrakcje i ważne punkty. Dodatkowe atrakcje wydarzenia to obozowisko historyczne, kramy z rękodziełem i tradycyjnym jadłem, oraz jurta tatarska, w której mieścić się będzie mini muzeum Tatarów polskich i łucznictwa.
W sobotę 28 czerwca przez większą część dnia odbywać się będzie międzynarodowy turniej łuczników konnych, z udziałem światowej czołówki, polskiego mistrza świata. Swój udział zapowiedziały nawet osoby z Iranu. W ciągu dnia równolegle odbędzie się turniej szabli, konkurs jazdy militari, a wieczorem o godzinie 19:00 przedstawimy inscenizację bitwy pod Połonką z 1660 roku, której to dokładnie 28 czerwca  przypada dzienna rocznica. Bitwa ta nie dość że bardzo istotna, ciekawa jest dodatkowo ze względu na ciekawe wydarzenie, jakim było nabicie przez jednego husarza aż 5 Moskali na jedną kopię jednocześnie. Jedynie w innej bitwie nad rzeką Basią zdarzyło się, aby husarz odnotował lepszą ?skuteczność?, nabijając aż sześciu przeciwników.

1097039_616063828472393_965461492027451872_o

Organizatorzy zachęcają do udziału

Imprezę organizuje Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Warszawie wespół z Urzędem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Do uczestnictwa w imprezie organizatorzy zachęcają przede wszystkim grupy rekonstrukcyjne rycerzy średniowiecznych i renesansowych. W ramach komitetu poparcia mile widziane są osoby i organizacje, dla których uczczenie rocznicy tej wielkiej bitwy jest ważne. Organizatorzy zapraszają również do współpracy podmioty, rzemieślników, którzy są zainteresowani wystawieniem stoisk podczas imprezy. Co ciekawe wydarzenie „Orsza 500 lat” odbywa się między innymi dzięki poważnemu wsparciu i pomocy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (Okręg II), które zostało założone przez druhów Sokołów w USA po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

logo_sokol

Patronat medialny nad obchodami objęli m.in. Radio Plus Warszawa, „Super Express”, „Wsieci historii” i in.

Zachęcamy do odwiedzania strony wydarzenia na facebooku oraz www.orsza500lat.pl!

Źródło:

www.radioplus.pl/www.orsza500lat.pl

Zostaw komentarz

komentarzy