Uroczyste odsłonięcie pomnika poległych Sokołów w Mielcu!

W Ogródku Jordanowskim za Sokolnią stanął pomnik upamiętniający członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którzy zginęli na frontach wojen 1914 – 1920. Odsłonięcie pomnika było bardzo uroczyste, rozpoczęło się od Mszy św. w pobliskiej kaplicy św. Stanisława Kostki. Następnie goście udali się pod pomnik, gdzie witał ich prezes PTG „Sokół” 1893 druh Tadeusz Tomczyk. 

Pamięci Mieleckich „Sokołów”

3

Poświęcenia dokonał ks. Waldemar Ciosek proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu.

Jest to uhonorowanie tych młodych Sokołów którzy kiedyś w gnieździe mieleckim byli, lecz wyruszyli na I wojnę światową – powiedział prezes PTG „Sokół” 1893 Tadeusz Tomczyk.

Nie wykazywaliśmy wszystkich ?Sokołów? na tablicy pamiątkowej którzy zginęli, gdyż jest ich wszystkich około 87. Żeby nie stwarzać niepewności u nie urazić kogoś pominięciem na pomniku jest tablica bezimienna ale upamiętniająca wszystkich tych którzy zginęli – mówił.

Zadwórze, Lwów, Łowczówek

W uroczystościach, które odbyły się 21 czerwca 2014 r., wzięło udział około 200 osób, w tym samorządowców, Sokołów z sąsiednich gniazd oraz gości z regionu. Wydarzenie było bardzo podniosłe. W monumencie zamurowano ziemię przywiezioną z Zadwórza, gdzie w 1920 r. Polacy stoczyli heroiczny bój z Sowietami. Spotkanie zakończyło się pokazami walk szermierki i występami zespołu wokalnego. Obie grupy działają w PTG „Sokół” w Mielcu.

1

Napis na pomniku brzmi: W hołdzie mieleckim Sokołom, którzy odeszli na wieczną wartę, oddając życie w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1914 – 1920. Zadwórze, Lwów, Łowczówek 

Sokoli wkład w niepodległość

Miejmy nadzieję, że nie jest to ostatnia uroczystość upamiętniająca naszych poległych druhów. W świadomości społecznej nieobecny jest nasz wkład w powstanie i rozwój Harcerstwa Polskiego, zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Jednak uroczystości takie, jak te zorganizowane przez gniazdo w Mielcu, pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Źródło:

www.e-mielec24.pl /www.hej.mielec.pl

Zostaw komentarz

komentarzy