W Ogródku Jordanowskim za Sokolnią stanął pomnik upamiętniający członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którzy zginęli na frontach wojen 1914 – 1920. Odsłonięcie pomnika było bardzo uroczyste, rozpoczęło się od Mszy św. w pobliskiej kaplicy św. Stanisława Kostki. Następnie goście udali się pod pomnik, gdzie witał ich prezes PTG „Sokół” 1893 druh Tadeusz Tomczyk.
Pamięci Mieleckich „Sokołów”
Poświęcenia dokonał ks. Waldemar Ciosek proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu.
Jest to uhonorowanie tych młodych Sokołów którzy kiedyś w gnieździe mieleckim byli, lecz wyruszyli na I wojnę światową – powiedział prezes PTG „Sokół” 1893 Tadeusz Tomczyk.
Nie wykazywaliśmy wszystkich ?Sokołów? na tablicy pamiątkowej którzy zginęli, gdyż jest ich wszystkich około 87. Żeby nie stwarzać niepewności u nie urazić kogoś pominięciem na pomniku jest tablica bezimienna ale upamiętniająca wszystkich tych którzy zginęli – mówił.
Zadwórze, Lwów, Łowczówek
W uroczystościach, które odbyły się 21 czerwca 2014 r., wzięło udział około 200 osób, w tym samorządowców, Sokołów z sąsiednich gniazd oraz gości z regionu. Wydarzenie było bardzo podniosłe. W monumencie zamurowano ziemię przywiezioną z Zadwórza, gdzie w 1920 r. Polacy stoczyli heroiczny bój z Sowietami. Spotkanie zakończyło się pokazami walk szermierki i występami zespołu wokalnego. Obie grupy działają w PTG „Sokół” w Mielcu.
Napis na pomniku brzmi: W hołdzie mieleckim Sokołom, którzy odeszli na wieczną wartę, oddając życie w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1914 – 1920. Zadwórze, Lwów, Łowczówek
Sokoli wkład w niepodległość
Miejmy nadzieję, że nie jest to ostatnia uroczystość upamiętniająca naszych poległych druhów. W świadomości społecznej nieobecny jest nasz wkład w powstanie i rozwój Harcerstwa Polskiego, zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Jednak uroczystości takie, jak te zorganizowane przez gniazdo w Mielcu, pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Źródło:
www.e-mielec24.pl /www.hej.mielec.pl