Polowe Drużyny Sokole reaktywowane w Lublinie!

Polowe Drużyny Sokole były utworzoną w 1912 r. ochotniczą organizacją paramilitarną, działającą w ramach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, przygotowującą swoich członków do walki o niepodległość Polski. Przed wybuchem I wojny światowej powołano około 150 Polowych Drużyn Sokoła, zrzeszających od 7-14 tys. druhów i harcerzy, którzy następnie stanowili trzon Legionów Piłsudskiego. Lubelskie środowisko narodowe, pomne tej tradycji oraz świadome potrzeby edukacji wojskowej wśród młodzieży, postanowiło odwołać się do tej wspaniałej spuścizny. Poniżej relacja jednego z uczestników.

Przyjazd

W dniach 6?8 czerwca 2014 odbyło się pierwsze zgrupowanie Polowych Drużyn Sokolich. Zainaugurowała je uroczysta msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Po końcowym błogosławieństwie, w dwa autokary wybraliśmy się na miejsce, w którym mieliśmy szkolić się przez następne dwa dni. Po przyjeździe nastąpiło zakwaterowanie, podział na plutony i drużyny, kolacja oraz apel wieczorny i wyznaczenie wart.

20140607-SMN062014-0044

Ostre strzelanie z historią w tle

Drugi dzień rozpoczęliśmy pobudką o 5.30 i poranną zaprawą. Po krótkiej rozgrzewce, w podziale na plutony przystąpiliśmy do testów sprawnościowych. Na ogólną ocenę składały się poszczególne wyniki z biegu na 3000 m, biegu 10×10 m, liczby brzuszków wykonanych w ciągu 2 min. oraz maksymalnej liczby wykonanych pompek. Po sprawdzianie była chwila na odpoczynek i toaletę poranną, następnie śniadanie i apel. Ogłoszono porządek dnia. Po apelu przemaszerowaliśmy na wykłady. Pierwszy dotyczył historii Polowych Drużyn Sokolich oraz planów na przyszłość, zaś drugi poświęcony był tematowi broni palnej i bezpieczeństwa na strzelnicy. To tyle jeśli chodzi o teorię, teraz czas na praktykę. Jako, że czasu było mało to po krótkiej przerwie cała kompanią przystąpiła do zajęć z podstaw kick-boxingu, które trwały 2 godz. Następnie, już z podziałem na poszczególne plutony, odbywały się 1,5 godzinne bloki zajęciowe z zakresu musztry, taktyki na polu walki oraz strzelania. W czasie trwania tych zajęć odwiedzili nas goście. Prezes Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński z rodziną oraz Antoni Belina Brzozowski prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. W międzyczasie odbył się obiad i godzinny wykład dr. Palucha o II Korpusie gen. Andersa. Dzień zakończył się standardowo kolacją i wieczornym apelem. Odczytano na nim rozkaz, który nadał naszej formacji nazwę i patrona. Od tego dnia nasza kompania nosi miano Pierwszej Kompanii Kadrowej im. Św. Michała Archanioła. Po krótkiej modlitwie i odśpiewaniu roty rozeszliśmy się na zasłużony wypoczynek.

20140607-SMN062014-0154

Obronność współczesnej Polski

Dzień trzeci również rozpoczęliśmy o 5.30. Po porannej zaprawie, apelu i śniadaniu udaliśmy się na wykład płk. Winiarskiego z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, który dotyczył obronności Polski i obrony terytorialnej. Kolejnym punktem dnia były dwa treningi z zakresu Polskiego Systemu Walki Wręcz ?Haller?. Wyjazd zakończyliśmy polową mszą św. oraz apelem podsumowującym całe zgrupowanie. Bez wątpienia możemy uznać to szkolenie za udane i owocne w wiele doświadczeń. Wielkie podziękowania dla wszystkich instruktorów, organizatorów oraz uczestników, Oby tak dalej, bo to dopiero początek?

20140607-SMN062014-0044

 

Nowa strona

Czerwiec to dla wielu gniazd „Sokoła” pracowity miesiąc. W tym czasie odbywa się większość imprez sportowych i turystycznych. Nie inaczej jest w lubelskim gnieździe „Sokoła”, które zorganizowało powyższy zlot PDS oraz uruchomiło nową stronę internetową www.tgsokol.lublin.pl Sokoli przygotowują się także do obozu letniego, który odbędzie się 17-31 lipca 2014 r. w Górach Świętokrzyskich. Wkrótce kolejne relacje z imprez organizowanych przez lubelskiego „Sokoła”, a tymczasem zachęcamy do odwiedzania strony internetowej oraz profilu lubelskiego gniazda na facebooku!

 

Źródło:

www.tgsokol.lublin.pl

Zostaw komentarz

komentarzy