Staraniem druha Andrzeja Nowakowskiego 21 listopada 2017 r. w Kętach odbył się „Dzień Sokoła”. Spotkanie stało się okazją do przybliżenia historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na ziemiach polskich i w Kętach, gdzie „Sokół” pojawił się w 1901 r.
Prof. Andrzej Nowakowski (z prawej)
„Przy armacie”
Druh dr hab. Andrzej Nowakowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłosił w tym dniu, w mieście nad Sołą, położonym w zachodniej Małopolsce, niedaleko od Oświęcimia, dwa odczyty. Najpierw gościł wśród uczniów miejscowego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, a następnie w Muzeum Miejskim, w ramach cyklu spotkań „przy armacie”. W obu miejscach wygłosił on odczyt pt. „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Polsce w Małopolsce i Kętach.
Sala spotkań i księga pamiątkowa w Muzeum Miejskim w Kętach
Warto wiedzieć, że „Sokół” kęcki został zarejestrowany w 1901 r., a w Polsce międzywojennej należał do Dzielnicy Krakowskiej oraz do VI Okręgu z siedzibą w Żywcu. W szczytowym okresie rozwoju zrzeszał 132 członków. „Sokoli” w Kętach uprawiali nie tylko tradycyjną gimnastykę, ale również kolarstwo, strzelectwo, piłkarstwo, a w okresie zimowym również jazdę na łyżwach. „Sokół” w Kętach mógł praktycznie działać do wiosny 1946 r. W latach 1945-46 jeszcze przyjmowano nowych członków. Następnie działalność kęckiego Towarzystwa została zawieszona, a pod koniec 1947 r. definitywnie gniazdo w Ketach zostało rozwiązane. Procedura likwidacyjna trwała aż do 1953 r. Obecnie w mieście działa klub kolarski „Sokół”, który jednak nie jest afiliowany w strukturach odrodzonego ruchu sokolskiego w Polsce.
Czołem!
dh Andrzej Nowakowski
Foto.: www.muzeum.kety.pl