Kpt. Józef Sierociński – zasłużony Polski i Amerykański Sokół oraz Hallerczyk i Kawaler Krzyża Virtuti Militari

8 stycznia 2015 r. w Kamiennej Górze miało miejsce odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci kpt. Józefa Sierocińskiego. Postać zasłużonego Sokoła i Hallerczyka przypomina dr Andrzej Bogucki z Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego.

Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego

Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego w Bydgoszczy już od 1989 r. przez 25 lat prowadzi działalność badawczą do dziejów Sokolstwa Polskiego. Jednocześnie współpracuje na niwie naukowej z wieloma instytucjami, w tym ze Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Obecnie National Commanderem jest Wincenty Knapczyk, którego swego czasu gościliśmy pośród sokołów i hallerczyków w Bydgoszczy. Redaktorem WETERANA jest bliski nam Teofil Lachowicz, który także odwiedził nas sokołów w Bydgoszczy. Ta niezwykle zasłużona organizacja dla wolności i niepodległości oraz kultury narodowej polskiej, wydaje miesięcznik WETERAN. W numerze Luty ? February 2015, Nr 1126 na stronach 20 i 27 znajduje się tekst pt. ?Tablica pamiątkowa dla kpt. Józefa Sierocińskiego w Kamiennej Górze?. Tekst w dwóch skanach załączam do niniejszej notatki.

Sieroci+äski_1_Sok+-+é_Hallerczy_VM
Sieroci+äski_2_Sok+-+é_Hallerczyk_VM

Wybitny Sokół i Hallerczyk

Kpt. Józef Sierociński to wybitny Sokół i Hallerczyk, któremu SWAP ? USA ufundowało w Kamiennej Górze w Polsce w 2008 r. nagrobek. Natomiast w 60. rocznicę śmierci, staraniem środowiska lokalnego,  ufundowano Mu tablicę. Kpt. Józef Sierociński to ?zasłużony działacz Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, były komendant Szkoły podchorążych Sokolstwa Polskiego w Cambridge Springs, PA w 1917 r. oficera Armii Polskiej we Francji, tzw. Armii Błękitnej, adiutanta gen. Józefa Hallera, prezesa Związku Hallerczyków w Polsce w latach międzywojennych? (?) kawaler Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych?. Biografem kpt. Józefa Sierocińskiego jest mgr Jan Lubieniecki. W tym miejscu chciałbym publicznie podziękować Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej za przywrócenie zbiorowej pamięci Polakom naszego narodowego BOHATERA. Na zakończenie dodam refleksję. Ile w Polsce i na Kresach jest zapomnianych istniejących lub nieistniejących grobów i miejsc pochówku Sokołów i Hallerczyków, o które nikt nie dba. Czas zaciera pamięć. To polscy patrioci z SWAP – USA przypomnieli nam w Kraju o tych, którzy walczyli o niepodległość Polski. Szkoda, że Polacy w Kraju często zapominają o swoich Bohaterach. Dziękuję Wam Przyjaciele z SWAP ? USA. Czołem!

Dr Andrzej Bogucki

prezes Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego

Bydgoszcz, dn. 14.03.2015 r.

Zostaw komentarz

komentarzy