Nagrody w konkursie poezji i piosenki ?Barwy Mojej Ojczyzny? rozdane!

Zakończył się dwudniowy powiatowy konkurs poezji i piosenki ?Barwy Mojej Ojczyzny? organizowany przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół 1893? w Mielcu. W tym roku do finałów VI edycji zgłoszonych zostało 89 uczestników z 25 szkół z całego powiatu i 2 organizacji.

  img_4006-copyLaureatki konkursu

Chętnych nie brakuje

?Barwy Mojej Ojczyzny? to wyjątkowy konkurs wpisany na stałe w kalendarz imprez kulturalnych powiatu mieleckiego. Z roku na rok rośnie zainteresowanie konkursem nauczycieli i młodzieży. Współorganizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna. Wsparcia finansowego udzieliły Gmina Miejska Mielec – Rady Oś. Kilińskiego. Jak co roku do oceny uczestników powołane zostało starannie dobrane, profesjonalne jury. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Emilia Żola Smist.

Laureaci konkursu

W pierwszym dniu 24 października zaprezentowało się 53 gimnazjalistów z 15 szkół w tym, 31 recytatorów i 22 uczestników w kategorii śpiewu.

Jury w składzie:
Elżbieta Augustyn Gruszka – przewodnicząca, dyrektor Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie
Magdalena Kriger – aktorka, instruktor SCK w Mielcu
Jolanta Strycharz – wieloletni instruktor, obecnie po. Dyrektora MBP w Mielcu
wyłoniło najlepszych.

img_4154-copyUczestnicy konkursu w towarzystwie organizatorów i jury

W kategorii recytacja:
I miejsce              –      Julia Sosińska z Gimnazjum w Chorzelowie
dwa II miejsca     –      Julia Mazur- Gimnazjum nr 2 w Mielcu oraz Igor Cena- Gimnazjum nr 2 w Mielcu
dwa III miejsca    –     Jakub Koza- Gimnazjum nr 4 w Mielcu oraz Jakub Wesołowski Gimnazjum w Przecławiu

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Dubiel ? Niepubliczne Gimnazjum w Mielcu , Michał Zaremba- Gimnazjum w Woli Mieleckiej , Natalia Pająk- Gimnazjum w Padwi Narodowej

W kategorii piosenka:
I miejsce             – Anna Mądziel – Gimnazjum w Radomyślu Wielkim
dwa II miejsca    – Maria Zalotyńska- Gimnazjum nr 4 w Mielcu oraz Klaudia Litwin – Gimnazjum nr 2 w Mielcu
dwa III miejsca   – Zuzanna Bąba- Gimnazjum w Przecławiu oraz Kamila Pieróg- Gimnazjum w Padwi Narodowej

Wyróżnienia otrzymali: Kamila Forczek z Niepublicznego Gimnazjum w Mielcu, Julia Maziarz -Gimnazjum z Tuszowie Narodowym, Paulina Borowiec z Niepublicznego Gimnazjum w Górkach.

img_3892-copyKonkurs cieszy się niesłabnącą popularnością

Wyróżnieni

Ponadto przyznano nagrody dodatkowe. Nagrodę Dyrektor MBP otrzymała Oliwia Kalicka z Gimnazjum w Pławie, nagrodę Prezesa PTG ?Sokół 1893? otrzymała Joanna Stypa z Gimnazjum nr 4 w Mielcu, Nagrodę Przewodniczącego Rady Osiedla Kilińskiego odebrała Karolina Pazdro ze Społecznego Gimnazjum w Glinach Małych, natomiast Kalina Rokosz z Gimnazjum nr 2 w Mielcu otrzymała Nagrodę Specjalną Organizatora.

Dzień drugi

W drugim dniu finałowych przesłuchań prezentowali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Mielca, Radomyśla Wielkiego i Przecławia. Jury wysłuchało 20 recytatorów i 15 śpiewających. Tym razem oceniało ich jury w składzie: przewodnicząca Joanna Kruszyńska, zastępca dyrektora SCK d/s Domu Kultury, Jadwiga Klaus animator kultury i instruktor SCK  oraz Piotr Wyzga- muzyk, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Po wysłuchaniu uczestników i długiej dyskusji jury przyznało:

W kategorii recytacja:
Dwa równorzędne I miejsca     – Aleksandra Kościelna z I LO w Mielcu oraz Weronika Wilczyńska z Liceum Ogólnokształcącego ZS w Przecławiu
II miejsce                                     – Agnieszka Grzyb z II LO w Mielcu
III miejsce                                    – Wiktoria Bąk z ZSB w Mielcu

Wyróżnienie otrzymała Anita Róg z II LO,

W kategorii piosenka:
I miejsce                                      – Maciej Dąbrowski ZS im. Groszkowskiego w Mielcu
II miejsce                                     – Weronika Kizior ZS im. Groszkowskiego w Mielcu
III miejsce                                   – Anna Starzyk ZSE w mielcu

Wyróżnienia: Patrycja Mitkiewicz z ZST w Mielcu i Magdalena Ujas z V LO ZSO nr 1 w Mielcu

Przyznane zostały również nagrody dodatkowe:
Nagrodę Prezesa PTG ?Sokół 1893? otrzymała Alicja Godek z ZSB w Mielcu. Nagrodę Dyrektor MBP pdebrała Patrycja Dźwięga z ZSE w Mielcu. Nagrodę Przewodniczącego Rady Osiedla Kilińskiego otrzymał Rafał Surdej z II LO. Ponadto Przewodnicząca jury postanowiła przyznać i wręczyć nagrodę Specjalną dla Dominika Bigosa z ZSB w Mielcu. Najlepszym nagrody wręczali: pełniąca obowiązki dyrektora MBP Jolanta Strycharz oraz przedstawiciele zarządu PTG ?Sokół 1893? Izabela Paluch i Krzysztof Kralisz

Szymborska, Grechuta

Młodzież wybierała do recytacji różnorodne teksty między innymi W. Szymborskiej, K.I. Gałczyńskiego, K. Baczyńskiego, Z. Herberta, T. Lenartowicza, Karola Wojtyły, a także mieleckich poetów. Pojawiły się również fragmenty Pana Tadeusza. Najczęściej śpiewane były utwory z repertuaru , M. Grechuty, J. Kaczmarskiego M. Umer, M.Rodowicz oraz całe mnóstwo innych piosenek, które opowiadały o polskich krajobrazach.

Dokonując końcowej oceny jurorzy podkreślili, jak trudne okazało się podejmowanie decyzji o przyznaniu nagród i wyróżnień. Po dosyć burzliwej naradzie uzgodnione zostały miejsca i wyróznienia. Jurorzy przekazali młodym uczestnikom wiele cennych wskazówek i rad. Podkreślali też, jak ważny jest dobór repertuaru, aby udało się wydobyć to, co najpiękniejsze, najcenniejsze, i co dla każdego z nas znaczy ?Ojczyzna?.

Pomysłodawczyni konkursu  Emilia Żola oraz Joanna Prokop-Juszczak nie kryją zadowolenia z przebiegu konkursu. Obie są też mile zaskoczone, bowiem rozpoczynając 6 lat temu pierwszą edycję nie spodziewały się, że konkurs przyciągnie aż tylu młodzych ludzi i stanie się tak ważnym wydarzeniem. Młodzież poza cennymi uwagami dotyczącymi prezentacji usłyszała też podziękowania za wspaniałą postawę i wyjątkowe, pełne kultury osobistej zachowanie.

 

Emilia Żola

Zostaw komentarz

komentarzy