Największa sokola impreza od lat!

W piątek, 6 czerwca 2014 r. w Sanoku rozpoczęły się największe uroczystości”Sokoła”od lat. W obchodach upamiętniających 125-lecie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku wzięło udział 15 Towarzystw z całego kraju. Na uroczystościach pojawili się działacze Sokoli z Warszawy, Krakowa, Mielca, Rymanowa, Pilzna, Strachocina, Brzeska, a nawet odległego Leszna, Czernichowa, Zgierza, Perkowa, Poznania i innych.

2014-06-07-0037-125_lat_Sokola_w_Sanku_zmien_rozmiary

Dzień pierwszy

Uroczystości rozpoczęła defilada spod placu harcerza kompanii reprezentacyjnej TG „Sokół” w Rymanowie, w której uczestniczyli przedstawiciele gniazda sanockiego i zgromadzonymi goście. Pod pomnikiem patrona Sokolstwa Polskiego Tadeusza Kościuszki złożono kwiaty i oddano hołd najwybitniejszemu bojownikowi o wolność Polski i USA. Następnie pochód Sokolstwa udał się w kierunku Zamku Królewskiego w Sanoku. Działacze „Sokoła” maszerując w rytm orkiestry dętej, w historycznych strojach wzbudzali zachwyt i ogromną ciekawość mieszkańców. Nikt, kto zauważył radosny pochód Sokolstwa, nie pozostał obojętny. Mieszkańcy fotografowali, uśmiechali się i witali działaczy najstarszej patriotycznej polskiej organizacji. Nie bez znaczenia były malownicze mundury „Sokołów”, które przyciągały wzrok, budziły zainteresowanie i dumę.

Na placu zamkowym odbyła się musztra, wykonana przez gniazdo romanowskie pod kierunkiem druha Kazimierza Cetnarskiego, budząc pamięć najważniejszych wydarzeń z historii „Sokoła”.  Dla druhów przygotowano także wystawę historyczną na dziedzińcu, która poza zaprezentowaniem najdawniejszych dziejów „Sokoła” w Sanoku, pokazywała współczesną działalność gniazda. Następnie W Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku odbyła się sesja popularno-naukowa, którą otworzył prezes Bronisław Kielar. Historię Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Sanoku przedstawili:

? dh Damian Małecki ? prezes TG ?Sokół? w Lesznie ? Droga do wolnej Polski ? historia Sokolstwa Polskiego

? Andrzej Romaniak ? kierownik Działu Historycznego MH, TG ?Sokół? w Sanoku w okresie 1889-1939,

? dh Marcin Smoter, Próby reaktywacji Towarzystwa w okresie 1946-1949,

? dh Bronisław Kielar, TG ?Sokół? w Sanoku w okresie 1949-2014.

W dalszym ciągu zaprezentowana została książka: 125 lat sanockiego ?Sokoła? 1889-2014, a prof. Andrzej Smolik ? dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku, dokonał prezentacji ?Śpiewnika Sokolego?. Piątkowe uroczystości zakończył niezapomniany koncert młodzieży ze szkoły muzycznej, która wykonała popularne utwory na akordeonie. Wysoki poziom wykonania utworów zapewnili Ewelina Wronowska, Michał Matuszewski i Rafał Pałacki.

2014-06-07-0055-125_lat_Sokola_w_Sanku_zmien_rozmiary

Listy

Z okazji 125. rocznicy powstania TG „Sokół” w Sanoku część działaczy, którzy nie mogli wziąć udziału w uroczystościach, przesłała listy gratulacyjne.

Okolicznościowe życzenia przysłali:

– kmdr Zbigniew Koziarz z Gdyni, były prezes Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej w Sanoku, który na wiadomość o istnieniu sanockiego Sztandaru sokolego, zaproponował reaktywowanie ?Sokoła?. Obecnie mieszka w Gdyni.

– prof. Stanisław Miękisz z Wrocławia, syn prof. Gimnazjalnego z Sanoka, który jako członek sanockiego ?Sokoła? napisał historię sanockiego ?Sokoła? w 50-tą rocznicę jego istnienia (1889-1939),

– dh prezes dr Stanisława Marduła  ? TG ?Sokół? w Zakopanem,

– dh prezes Wojciecha Nazarko ? TG ?Sokół? w Raciborzu,

– dh prezesa dra Andrzeja Boguckiego ? TG ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen Józefa Hallera – Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego Bydgoszcz-Fordon.

3a

Wkrótce dalsza część relacji z drugiego dnia obchodów, a w niej bogata galeria zdjęć oraz filmy!

Źródło:

sokolsanok.pl

Zostaw komentarz

komentarzy